Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
29.03.2024 00:20
Consiliul Local Municipal Târgoviște adoptă..
Noi modificări privind taxa de salubrizare
![Noi modificări privind taxa de salubrizare](./upload/images/1/art_240329_CLM sedinta 1.jpeg.jpg)
*„Pentru persoanele care deja au plătit această taxă va fi o suprasolvire. Acest lucru înseamnă că în funcție de opțiunea lor fie li se vor returna banii persoanelor respective, fie plata va fi considerată în contul taxei pe luna viitoare, sau pe lunile viitoare”, a declarat primarul Cristian Stan
Ștefan Khalil
În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Municipal (CLM) Târgoviște, desfășurată ieri, 28 martie, la care au participat 19 consilieri aleși, a fost dezbătut un proiect privind modificarea taxei de salubrizare în municipiul Târgoviște.
Unul dintre punctele de pe ordinea de zi a ședinței a fost proiectul de hotărâre referitor la această taxă, care a creat multe controverse în acest început de an.
Conducerea Primăriei Târgoviște a oferit clarificări cu privire la modificările propuse, precizând că acestea implică o reglementare a taxei, cu aplicabilitate imediată. Primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, a oferit mai multe detalii în cadrul ședinței: „Aș vrea să fac o scurtă mențiune referitor la această taxă. Practic, se va produce reglementarea ei începând cu intrarea în vigoare a taxei. Astfel, pentru persoanele care deja au plătit această taxă va fi o suprasolvire. Acest lucru înseamnă că în funcție de opțiunea lor fie li se vor returna banii persoanelor respective, fie plata va fi considerată în contul taxei pe luna viitoare, sau pe lunile viitoare. Acest lucru este valabil pentru cei care au plătit și au făcut declarația la nivelul anterior al taxei, iar pentru neplată nu se datorează nimic".
Proiectul a fost aprobat cu 13 voturi pentru, șase împotrivă și zero abțineri. Consilierii care au votat împotriva acestor modificări nu au oferit nicio explicație pentru decizia lor, dar acest lucru nu a părut să deranjeze executivul Primăriei Târgoviște, iar ședința a mers mai departe.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)