Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
13.02.2024 00:16
Dâmbovița * „Problema este validarea serviciilor și nu se știe cum va fi partea financiară”
Medicii de familie, exasperați de nefuncționarea sistemului informatic
![Medicii de familie, exasperați de nefuncționarea sistemului informatic](./upload/images/1/art_240213_ileana dumitrescu.jpg)
*„Pe decembrie și ianuarie s-a întâmplat la fel, dar abia după 1 februarie s-a spus că serviciile nevalidate pe ianuarie, și au fost atâtea, se vor plăti”
De mai mult timp, sistemul informatic din sănătate este nefuncțional și mai mult blochează decât ajută activitatea medicală din medicina primară, și nu numai, pentru că situația este comună peste tot, la casă, spital, farmacii, laboratoare. Președinta Asociației Medicilor de Familie din județul Dâmbovița, dr. Ileana Dumitrescu ne-a semnalat din nou acest mare neajuns cu care se confruntă personalul medical. Problema care se pune de fiecare dată și care stârnește îngrijorarea medicilor de familie este validarea serviciilor de către Casa de Sănătate și plata efectivă a acestora. Ne-a mai spus reprezentanta medicilor de familie din județ că sunt colegi, cei care pot să facă acest lucru, care își încearcă norocul noaptea, dar de multe ori fără succes.
„Îi mai prinzi noaptea, cine are norocul și cine poate să stea noaptea. Noi ne facem treaba, problema este validarea serviciilor și nu se știe cum va fi partea financiară. Nu funcționează peste tot sistemul, nici la casă, nici la farmacie, nimic. Pe decembrie și ianuarie s-a întâmplat la fel, dar abia după 1 februarie s-a spus că serviciile nevalidate pe ianuarie, și au fost atâtea, se vor plăti. Adică, eu pentru serviciile de luni, ce nu am reușit să validez astăzi nu pot să aflu decât după 1 martie?”, a declarat dr. Ileana Dumitrescu, președinta Asociației Medicilor de Familie din județul Dâmbovița.
De asemenea, medicii de familie nu știu nici ce se va întâmpla de la 1 iulie 2024, când expiră contractul cu Casa de Sănătate. „Contractul a fost prelungit până la 30 iunie 2024, nu știm ce va fi pentru că este, iarăși, în funcție de cât este bugetat pentru Medicina de Familie și Ambulatoriu”, a menționat dr. Ileana Dumitrescu.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)