Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
27.03.2024 00:14
După o perioadă în care și-au primit banii pe sponci,
Medicii de familie, cu plata la zi
![Medicii de familie, cu plata la zi](./upload/images/1/art_240327_Screenshot 2024-03-27 at 10.11.50.png.jpg)
*„Acum ne gândim că se apropie data de 1 iulie 2024, când se încheie contractul cu Casa de Asigurări de Sănătate”
Violeta Stanciu
O veste bună dinspre medicina de familie! După o jumătate de an în care și-au primit banii mai mult fragmentat, între 40% și 60% din cât trebuia să încaseze, medicii de familie din județul Dâmbovița au avut o mare surpriză, dar plăcută, în cursul acestei luni când Casa de Asigurări de Sănătate le-a făcut plata integrală pentru serviciile medicale prestate. Medicii de familie sunt acum la zi cu plata serviciilor, dar așteaptă cu emoție ziua de 30 iunie 2024, când le expiră actualul contract cadru încheiat cu Casa de Sănătate.
„În ultimul timp noi am primit banii parțial, deci nu pe toți odată. Pentru luna august 2023 am primit pe 2 octombrie 2023 și pe urmă fragmentat, un anumit procent 40%-60%. În luna martie 2024 a intrat restanța pe ianuarie și am primit aproape 100 % pe luna februarie. Chiar am întrebat la Casa de Sănătate dacă nu cumva este o greșeală. Nu a fost, ne-au dat 99,6% din contract. Surpriza bineînțeles că a fost plăcută, dar a fost o mare surpriză ca după mai bine de jumătate de an, să primim banii aproape integral. Acum ne gândim că se apropie data de 1 iulie 2024, când se încheie contractul cu Casa de Asigurări de Sănătate. Acest contract este valabil până la 30 iunie și urmează să vedem ce se întâmplă de la 1 iulie 2024. Noi nu cerem nimic, Casa Națională a hotârât ca acest contract să fie până la 1 iulie 2024 în termenii de acum. Noi vrem să rămână la fel, dar nu știm ce se va întâmpla”, ne-a declarat dr. Ileana Dumitrescu de la Asociația Medicilor de Familie Dâmbovița.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)