Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
27.01.2023 00:18
La Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgoviște,
Manifestare educațională dedicată Unirii
![Manifestare educațională dedicată Unirii](./upload/images/1/art_230127_Arhiepiscopie 3.jpeg.jpg)
Elevii Cercului de istorie din cadrul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgoviște, au celebrat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, prin intermediul unei manifestări educaționale, cu caracter istoric, sub coordonarea Prof. Luminița Miloiu și a Prof. Cătălina Mălău, împlinirea a 164 de ani de la Unirea Principatelor Române.
Dintre activitățile desfășurate menționăm masa rotundă cu tema “Mica Unire văzută prin ochi de copil”, ce a constat în realizarea unor referate, postere, desene tematice, punerea în scenă a unei scenete și susținerea unui scurt recital de poezie. Echipa formată din elevii clasei a VII-a a participat la concursul cu tema "Unirea - națiunea a făcut-o!", a XIII-a ediție, organizat la Școala Gimnazială "Vasile Cârlova" din Târgoviște.
De asemenea, elevii clasei a XII-a F, Teodora Gheorghe, Dumitru Preda și Ana Zidăroiu, coordonați de Prof. Luminița Miloiu, au participat la Concursul județean ,,24 Ianuarie 1859 în conștiința românilor”, organizat în cadrul Bibliotecii Județene ”Ion Heliade Rădulescu” din Târgoviște, clasându-se pe locul al III-lea.
Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)