Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
26.01.2024 00:13
Conducerea Primăriei anunță:
Investiții majore pentru Raciu
![Investiții majore pentru Raciu](./upload/images/1/art_240126_raciu.jpg)
Primarul comunei Raciu, Vasile Grădinaru, a făcut recent declarații referitoare la progresele realizate în infrastructura locală și planurile ambițioase pentru anul 2024. Anul trecut, a fost finalizat un proiect esențial de modernizare a infrastructurii pe Drumul Județean 702 B, de la Șuța Seacă până la biserica din satul menționat. Primarul Grădinaru a explicat că pe o lungime de 1,3 kilometri a fost realizat un strat de uzură și ridicare la cotă a căminelor de rețea de canalizare. Aceste intervenții au devenit necesare pentru a alinia căminele la nivelul asfaltului, după ce primul strat de asfalt fusese deja turnat.
Primarul a anunțat, de asemenea, planuri ambițioase pentru anul 2024, evidențiind modernizarea și extinderea sistemului de iluminat public în comuna Raciu. De asemenea, se intenționează construirea unei capacități de producție a energiei electrice din surse regenerabile pentru autoconsum în comună. Grădinaru a subliniat că aceste proiecte sunt incluse în documentația depusă pentru Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), iar comuna speră să beneficieze de finanțare în acest sens.
„Ne propunem să modernizăm și să extindem sistemul de iluminat public, iar producția de energie electrică din surse regenerabile va contribui la sustenabilitatea comunei Raciu. Am depus deja documentele necesare în cadrul PNRR și suntem optimiști cu privire la susținerea proiectului nostru", a declarat primarul Vasile Grădinaru.
În plus, edilul-șef a menționat că există planuri pentru asfaltarea a încă șase-șapte străzi în comună, ceea ce ar duce la finalizarea asfaltării tuturor străzilor din comuna Raciu.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)