Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
08.04.2024 00:12
Primăria Dobra anunță...
Investiții importante în infrastructura educațională
![Investiții importante în infrastructura educațională](./upload/images/1/art_240408_Dobra.jpg)
Primarul comunei Dobra, Daniel Nica, a anunțat planurile pentru modernizarea infrastructurii educaționale din comună. Într-o declarație a sa, edilul șef a oferit detalii despre proiectele pe care le are în implementare, precizând că este nevoie de îmbunătățiri pentru condițiile de învățare pentru copiii și tinerii din toată localitatea.
Printre inițiativele majore menționate de primar se numără modernizarea Școlii Gimnaziale din Dobra, pentru care se preconizează depunerea unui proiect în valoare de 6.600.000 de lei prin Programul Operațional Regional (POR). Această inițiativă are ca obiectiv crearea unui mediu educațional modern și funcțional, adaptat nevoilor elevilor și cadrelor didactice.
De asemenea, pentru Școala "Iulian Rusu" din Mărcești, a fost deja depus un proiect în valoare de 1.900.000 de lei prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), având ca scop reabilitarea moderată a instituției. Proiectul se află în etapa de pregătire pentru licitația publică.
În ceea ce privește dotarea școlilor, primarul a menționat depunerea unui alt proiect prin Ministerul Învățământului. Mai mult, se află într-un stadiu avansat al licitației publice pentru două proiecte de eficientizare energetică a grădinițelor Mărcești și Dobra, ambele depuse prin Fondul de Mediu. Aceste proiecte, evaluate la 1.800.000 de lei fiecare, au ca scop atât reducerea impactului asupra mediului, cât și creșterea eficienței energetice în aceste instituții.
„Suntem hotărâți să aducem schimbări semnificative în infrastructura educațională a comunei noastre. Prin aceste proiecte, ne propunem să oferim elevilor și cadrelor didactice condiții moderne și să contribuim la dezvoltarea durabilă a comunității noastre", a declarat primarul Daniel Nica.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)