Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
26.04.2024 00:16
Cuvântul care zidește
Duminica Intrării Domnului în Ierusalim
![Duminica Intrării Domnului în Ierusalim](./upload/images/1/art_240426_duminica floriilor.jpg)
În Duminica a 6-a din Postul Mare creștinii din întreaga lume se adună pentru a comemora momentul când Mântuitorul a intrat triumfal în Ierusalim. Această sărbătoare, cunoscută și sub numele de Duminica Floriilor sau Intrarea Domnului în Ierusalim, este plină de semnificații spirituale profunde și învățăminte pentru credincioșii din fiecare colț al lumii, indiferent de confesiunea creștină a fiecăruia.
În momentul când Iisus a intrat în Ierusalim, mulțimile au fost cuprinse de o bucurie efervescentă. Oamenii Îl întâmpinau cu ramuri de finic și strigau „Osana Fiul lui David! Binecuvântat să fie Cel ce vine în Numele Domnului! Osana întru cei de sus! (Matei 21,9)”. Această imagine a Mântuitorului, călare pe un mânz de asină, înconjurat de oameni entuziasmați, este încărcată de simbolism și relevanță pentru creștini. .
În această sărbătoare, noi suntem chemați să reflectăm asupra a două aspecte fundamentale ale naturii lui Hristos: umanitatea și sfințenia Sa. Prin intrarea Sa în Ierusalim, El aduce împreună cele două dimensiuni ale existenței umane și divine. El este „Regele Păcii” și în același timp, „Fiul Omului” care suferă pentru omenire.
Astfel, în această Duminică a Floriilor, suntem chemați să ne întoarcem privirea către Mântuitorul nostru cu umilință și recunoștință. Să ne aducem înaintea Lui ramurile inimii noastre, simbolizând dorința noastră de a-L primi în inimile noastre și de a-L urma pe calea Sa. Să ne lăsăm inspirați de exemplul Său de smerenie și iubire necondiționată, și să ne străduim să trăim în conformitate cu învățăturile Sale, în Pace, Dragoste și Adevăr, iubind pe Dumnezeu și pe aproapele asemenea.
În concluzie, Duminica Întrării Domnului în Ierusalim ne amintește că în Hristos se împletesc sfântul și umanul, iar în urma Sa mergem către sfințenie prin smerenie și iubire. Să primim cu bucurie pe Mântuitorul nostru în inimile noastre și să trăim în lumina învățăturilor Sale, astfel încât să devenim mărturisitori ai Împărăției Sale de iubire și pace în lumea noastră tulbure. Amin.
Pr. Adrian Rada, Parohia Valea Voievozilor
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)