Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
01.04.2024 00:13
Pentru persoane adulte cu dizabilități,
Două noi servicii sociale, inaugurate în Dâmbovița
![Două noi servicii sociale, inaugurate în Dâmbovița](./upload/images/1/art_240401_DGASPC.jpeg.jpg)
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Dâmbovița
*Cele două servicii, Locuința Maxim Protejată „Luca” și Locuința Maxim Protejată „Matei”, au fost dezvoltate prin transformarea a două case noi, care au fost amenajate și dotate conform standardelor minime de calitate
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Dâmbovița a finalizat cu succes proiectul "O șansă la o nouă viață!". Această acțiune, parte a Programului de Interes Național, a dus la înființarea a două noi servicii sociale de tip rezidențial pentru persoane adulte cu dizabilități în județul Dâmbovița.
Cele două servicii, Locuința Maxim Protejată „Luca” și Locuința Maxim Protejată „Matei”, au fost dezvoltate prin transformarea a două case noi, care au fost amenajate și dotate conform standardelor minime de calitate. Aceste locuințe maxim protejate sunt concepute pentru a răspunde nevoilor specifice ale beneficiarilor lor.
Proiectul a fost realizat cu succes, obținând licențe de funcționare provizorii pentru cele două servicii sociale de tip rezidențial, având fiecare o capacitate de câte 10 locuri. Valoarea totală a proiectului, potrivit convenției de finanțare, a fost de 1 574 300 lei, fonduri acordate de Ministerul Muncii și Solidarității Sociale, prin Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități și Consiliul Județean Dâmbovița.
Această inițiativă marchează un pas înainte în procesul de dezinstituționalizare a persoanelor cu dizabilități și în promovarea incluziunii acestora în comunitate. Prin furnizarea unor servicii sociale adecvate, județul Dâmbovița își consolidează angajamentul față de protecția și sprijinirea persoanelor cu dizabilități, oferindu-le posibilitatea unei vieți independente și a unei integrări mai complete în societate.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)