Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
23.02.2024 00:13
Pregătite de administrația locală, urmează...
Două investiții de amploare la Runcu
![Două investiții de amploare la Runcu](./upload/images/1/art_240223_Screenshot 2024-02-23 at 08.33.42.png.jpg)
Ștefan Khalil
Administrația locală din comuna Runcu se pregătește să inițieze două proiecte de amploare! Primarul Gheorghe Brebeanu a anunțat că prioritățile includ construirea unui pod nou peste Râul Ialomicioara și edificarea unui modern Cămin Cultural în satul Bădeni.
Primul proiect, finanțat prin intermediul Programului Național de Investiții „Anghel Saligny”, vizează construirea unui pod nou ce va traversa Râul Ialomicioara. Acest pod va conecta zonele din jur, facilitând accesul și contribuind la dezvoltarea infrastructurii rutiere locale.
În paralel, administrația locală planifică construcția unui Cămin Cultural modern în satul Bădeni. Această inițiativă va amplifica infrastructura culturală a comunității, oferind un spațiu adecvat pentru evenimente culturale, educaționale și sociale.
Primarul Brebeanu a subliniat importanța atragerii de fonduri externe pentru realizarea acestor proiecte, recunoscând că bugetul local nu este suficient pentru a le demara. El a accentuat că dezvoltarea turismului reprezintă o prioritate și că proiectele propuse vor contribui la stimularea acestuia. Astfel, planurile includ și asfaltarea a trei kilometri de drum, precum și alte inițiative menite să sprijine sectorul turistic.
„Avem proiecte de investiții semnificative pe care dorim să le realizăm, însă suntem conștienți de limitele bugetului nostru. Pentru noi, dezvoltarea turismului reprezintă o prioritate. Intenționăm să asfaltăm trei kilometri de drum, unde se află pensiuni, și să construim un pod peste Râul Ialomicioara, tot în cadrul programului Anghel Saligny. De asemenea, avem în plan edificarea unui Cămin Cultural în satul Bădeni. Toate acestea sunt proiecte de importanță majoră, pe care ne propunem să le finalizăm, dacă este posibil, în acest an” , a declarat primarul comunei Runcu, Gheorghe Brebeanu.
Aceste investiții nu sunt doar proiecte de infrastructură, ci și mijloace de revitalizare a vieții culturale și turistice în comuna Runcu.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)