Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
10.04.2024 00:16
Potrivit directorului Petre Marin
Direcția Silvică Dâmbovița Gestionează 45% din suprafața forestieră a județului
![Direcția Silvică Dâmbovița Gestionează 45% din suprafața forestieră a județului](./upload/images/1/art_240410_silvic.jpeg.jpg)
* Deși sub pragul de 50% din suprafața păduroasă totală, eforturile Direcției Silvice Dâmbovița sunt concentrate pe gestionarea și regenerarea ecologică a acestor terenuri
Recent, directorul Direcției Silvice Dâmbovița, Petre Marin, a prezentat datele referitoare la gestionarea terenurilor forestiere în județ, vorbind despre rolul activ în regenerarea pădurilor. Într-o declarație recentă, Petre Marin a subliniat că instituția pe care o conduce administrează o suprafață de 53.478 hectare din totalul suprafeței împădurite a județului Dâmbovița, care se ridică la 118.000 de hectare. Această cifră reprezintă 45,56% din întreaga suprafață forestieră a județului.
Deși sub pragul de 50% din suprafața păduroasă totală, eforturile Direcției Silvice Dâmbovița sunt concentrate pe gestionarea și regenerarea ecologică a acestor terenuri. Pe lângă responsabilitatea pentru suprafețele deținute de stat, instituția mai administrează și suprafețe aparținând persoanelor fizice, juridice sau altor instituții, totalizând 17.086 hectare.
„Axăm activitatea noastră pe regenerarea pădurilor, conștienți fiind de importanța conservării acestor ecosisteme vitale pentru mediu” , a transmis directorul Petre Marin.
Acesta a mai punctat faptul că există un angajament constant al Direcției Silvice Dâmbovița pentru gestionarea durabilă a resurselor forestiere și pentru promovarea unei exploatări responsabile a acestor terenuri, având în vedere rolul esențial al pădurilor în menținerea sănătății ecosistemelor, dar și a comunității.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)