Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
08.12.2023 00:15
Primăria pregătește două investiții majore
Dezvoltare și modernizare în comuna Runcu
![Dezvoltare și modernizare în comuna Runcu](./upload/images/1/art_231208_runcu.jpg)
Administrația locală din comuna Runcu se angajează într-un efort semnificativ de dezvoltare prin planificarea a două proiecte majore menite să îmbunătățească calitatea vieții locuitorilor. Primarul Gheorghe Brebeanu a dezvăluit că una dintre prioritățile de top este construirea unui pod nou ce va traversa Râul Ialomicioara, proiect ce va beneficia de finanțare prin intermediul Programului Național de Investiții „Anghel Saligny”.
Simultan, administrația locală planifică să demareze construcția unui modern Cămin Cultural în satul Bădeni, amplificând astfel infrastructura culturală a comunității. Realizarea acestor proiecte de anvergură va începe odată ce sursa de finanțare va fi asigurată, ținând cont de importanța acestora pentru comunitatea locală.
Primarul Gheorghe Brebeanu a subliniat că fondurile disponibile în bugetul local nu sunt suficiente pentru a demara astfel de investiții și că atragerea de fonduri externe devine esențială pentru a susține proiectele ambițioase de dezvoltare.
El a declarat: „Avem proiecte de investiții semnificative pe care dorim să le realizăm, însă suntem conștienți de limitele bugetului nostru. Pentru noi, dezvoltarea turismului reprezintă o prioritate. Intenționăm să asfaltăm trei kilometri de drum, unde se află pensiuni, și să construim un pod peste Râul Ialomicioara, tot în cadrul programului Anghel Saligny. De asemenea, avem în plan edificarea unui Cămin Cultural în satul Bădeni. Toate acestea sunt proiecte de importanță majoră, pe care ne propunem să le finalizăm, dacă este posibil, în acest an”.
Aceste inițiative sunt văzute nu doar ca proiecte de infrastructură, ci și ca mijloace de stimulare a dezvoltării turismului și a vieții culturale în comuna Runcu.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)