Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
16.05.2024 00:10
Editorial sportiv: Lovitura de la colț!
Dacă noi nu îl vrem, el ne vrea
![Dacă noi nu îl vrem, el ne vrea](./upload/images/1/art_240516_Cosmin Sava poza noua.jpg)
Diego Longo este unul dintre cele mai controversate personaje trecute prin sportul dâmbovițean în ultimii ani. Datorită faptului că a lucrat cu familia Lucescu, acesta a fost prezentat drept o mare speranță în proiectul promovării Chindiei Târgoviște în prima ligă. Italianul a avut parte de încredere la începutul mandatului său, însă rezultatele înregistrate și jocul prestat au făcut ca masa de susținători să fie tot mai mică, iar cea a contestatarilor să crească.
Nivelul echipei târgoviștene nu s-a îmbunătățit, ba din contră, jocul a arătat chiar mai rău decât în mandatul lui Vasile Miriuță. Fără obiectiv stipulat în contract, unul întins pe o perioadă de un an și jumătate, italianul și-a permis să facă tot felul de experimente la Chindia. A schimbat pozițiile jucătorilor, a încercat diverse sisteme de joc, dar fără succes, pentru că echipa târgovișteană a ajuns în play-out, acolo unde a cedat în înfruntările cu adversari serioși.
Chiar și în aceste condiții, Longo a transmis de fiecare dată că este mulțumit de modul în care se prezintă echipa și că va continua să muncească, pentru a crește nivelul elevilor săi. Mai mult, acesta a avut contre cu cei din conducerea clubului. Apărat de o clauză din contract, prin care Chindia ar trebui să îi plătească salarii compensatorii, în cazul în care ar vrea să îl demită, Longo își permite să facă tot ce vrea la această echipă. Vina aparține fostei conduceri, care a semnat un contract cu impact negativ pentru clubul târgoviștean.
Suporterii i-au solicitat demisia pe parcursul ultimelor partide, însă pe italian nu pare să îl miște nimic. Este clar că vina pentru ratarea play-off-ului nu îi aparține în totalitate, însă îngrijorător este modul în care s-a exprima echipa sub comanda acestuia. Încăpățânarea lui Longo de a se agăța de acest contract este posibil să o coste pe Chindia. Stagiunea următoare se anunță mai dificilă decât aceasta, cu multe formații care vor ataca promovarea, iar italianul nu pare capabil să ridice nivelul echipei târgoviștene.
Cosmin Sava
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
S-a stabilit programul Cupei RomânieiUnele motivate, altele hazardate
Mesajul lui Boriga, după despărțirea de Chindia
Au prins finale la Cupa României
Victorie la scor de tenis
S-au jucat finalele Fazei Regionale
România la Jocurile Olimpice
Flacăra a început pregătirile pentru noua stagiune
Să fie Ghergu salvatorul Chindiei?
Antrenament în Bucegi
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)