Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
23.04.2024 00:18
Ieri, exercițiu spectaculos al pompierilor dâmbovițeni:
Cutremur de proporții la Găești și Șelaru
![Cutremur de proporții la Găești și Șelaru](./upload/images/1/art_240423_ISU ecercitiu 1.jpeg.jpg)
*Au fost simulați toți pașii ce trebuie urmați în cazul producerii unui astfel de eveniment *Însoțiți de profesori, elevii au ieșit din sălile de clasă în momentul în care au auzit alarma și s-au adunat pe terenul de sport din apropiere
Detașamentul de Pompieri Găești a desfășurat ieri, 22 aprilie, două exerciții tactice cu forțe în teren în cazul producerii unui cutremur la Colegiul Național „Vladimir Streinu” Găești și Școala Gimnazială Șelaru, unde au participat peste 200 de elevi și cadre didactice.
Conform scenariului, un cutremur de mare magnitudine a alertat întreaga instituție de învățământ, fiind simulați toți pașii ce trebuie urmați în cazul producerii unui astfel de eveniment. Însoțiți de profesori, elevii au ieșit din sălile de clasă în momentul în care au auzit alarma și s-au adunat pe terenul de sport din apropiere.
De asemenea, persoanele responsabile la nivelul școlii au fost instruite cu privire la măsurile ce trebuie adoptate în cazul unei situații de urgență reale, astfel încât elevii și cadrele didactice să fie în siguranță. Acest exercițiu a avut ca scop perfecționarea deprinderilor cadrelor didactice pentru luarea măsurilor de protecție a elevilor și conducerea acțiunilor de evacuare, în cazul producerii unui cutremur, cunoașterea semnalului de alarmă de către elevi și profesori. De asemenea, această activitate a cuprins și acțiuni teoretice și practice, privind tehnicile de acordare a primului ajutor.
Un moment deosebit al zilei a fost exercițiul de descarcerare care a avut loc în cadrul exercițiului tactic. Spectatorii, printre care elevi și profesori, au avut ocazia să observe modul de acțiune al pompierilor în timpul unei operațiuni de descarcerare, fiind fascinați de rapiditatea și eficiența cu care aceștia au intervenit. Aceștia au înțeles că atunci când este vorba despre o situație de urgență, fiecare minut contează și cât este de important să cunoaștem aceste tehnici de prim ajutor.
RODICA VASILIU
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)