Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
22.04.2024 00:20
Prin președintele Corneliu Ștefan, la sesiunea plenară,
CJ Dâmbovița, reprezentat la Comitetul European al Regiunilor
*„Consiliul Județean Dâmbovița, prin modernizarea a 60 de km de drumuri județene cu fonduri europene, 64.200.000 de euro, contribuie activ la optimizarea transportului la nivel județean, precum și la creșterea eficienței livrărilor de mărfuri”, a transmis președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan
Ștefan Khalil
Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a luat parte la cea de-a 160-a sesiune plenară a Comitetului European al Regiunilor (COR), organizată la Bruxelles. În cadrul acestei sesiuni, temele principale de discuție au fost legate de finanțările nerambursabile și impactul lor asupra administrațiilor județene și locale din România. Consiliul Județean Dâmbovița, sub conducerea președintelui Corneliu Ștefan, a reușit să se alinieze la ritmul de dezvoltare al Europei, devenind un exemplu de succes în atragerea fondurilor europene. Acest lucru a permis implementarea unor proiecte importante care au contribuit la dezvoltarea județului în diverse domenii.
„Dâmbovița a reușit să se sincronizeze cu ritmul Europei în ultimii ani! Există investiții și programe în derulare în județul nostru, care acoperă majoritatea subiectelor dezbătute în cadrul celei de-a 160-a sesiuni a Comitetului European al Regiunilor, la care am participat în ultimele două zile. În prezent, în Dâmbovița, se desfășoară numeroase proiecte în domenii precum sănătate publică și mobilitate. Consiliul Județean Dâmbovița, prin modernizarea a 60 de km de drumuri județene cu fonduri europene, 64.200.000 de euro, contribuie activ la optimizarea transportului la nivel județean, precum și la creșterea eficienței livrărilor de mărfuri. În urma discuțiilor cu colegii din țară și cu reprezentanții forurilor europene, referitoare la bunele practici în atragerea și utilizarea fondurilor europene, se confirmă că investițiile semnificative ale Consiliului Județean Dâmbovița în Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște sunt un indiciu clar că ne facem treaba și suntem capabili să accesăm programe europene importante pentru comunitățile noastre”, a transmis președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan.
Comitetul European al Regiunilor, înființat în 1994, servește ca un organ consultativ pentru autoritățile locale și regionale din Europa, având 329 de membri care reprezintă autoritățile regionale, primarii și reprezentanții aleși din cele 27 de state membre ale Uniunii Europene. Prin intermediul acestui comitet, autoritățile locale și regionale pot influența elaborarea legislației UE care afectează regiunile și orașele din Europa.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.