Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
13.02.2024 00:14
Ieri, în ședința ordinară a CJD, cu majoritate de voturi,
Bugetul județului Dâmbovița pe anul 2024 a fost adoptat
![Bugetul județului Dâmbovița pe anul 2024 a fost adoptat](./upload/images/1/art_240213_CJD SEDINTA 1.jpeg.jpg)
*„Pentru prima dată, bugetul Consiliului Județean Dâmbovița are alocată suma de peste 63% din total buget doar pentru investiții. 37% din buget este pentru funcționare”, a precizat președintele CJD, Corneliu Ștefan
Ieri, 12 februarie 2024, a avut loc ședința ordinară a Consiliului Județean Dâmbovița aferentă acestei luni în cadrul căreia a fost adoptat bugetul propriu al județului Dâmbovița pe anul 2024. Au fost prezenți în sală 31 de consilieri județeni, din totalul de 34, plus președintele CJD, Corneliu Ștefan, deci un total de 32. La prezidiu s-au mai aflat vicepreședinții CJD, Luciana Cristea și Antonel Jîjîie, secretarul județului, Dan Popa, iar Instituția Prefectului Dâmbovița a fost reprezentată de subprefectul Ioan Corneliu Sălișteanu.
Pe ordinea de zi s-au aflat 25 de proiecte de hotărâre, cu mențiunea că proiectul de la punctul 18 a fost retras, iar ultimele 6 proiecte au fost suplimentate. Ordinea de zi a fost epuizată în maximum 40 de minute, toate proiectele de hotărâre au fost adoptate cu unanimitate și majoritate de voturi (2) de toți aleșii județeni. Cel mai important proiect a fost aprobarea bugetul propriu al județului Dâmbovița pe anul 2024. O concluzie avizată privind bugetul anului 2024 a fost trasă chiar de președintele CJD, Corneliu Ștefan.
„Votăm cea mai mare sumă privind investițiile din județul Dâmbovița. Pentru prima dată, bugetul Consiliului Județean Dâmbovița are alocată suma de peste 63% din total buget doar pentru investiții. Niciodată nu cred ați mai auzit în județul Dâmbovița de o asemenea sumă pentru investiții... Avem investiții în sănătate, în drumuri, PJDL, mediu, învățământ, iar toate investițiile pe care le avem la nivelul CJD sunt în sumă de 284 milioane de lei, iar 153 milioane de lei avem din fonduri nerambursabile doar pentru investițiile CJD. 37% din buget este pentru funcționare. Nu cred că ați auzit de alt Consiliu Județean din România care să aibă o sumă atât de mică pentru funcționare. 37% din suma totală, adică 270 milioane de lei, avem pentru funcționare și 459 milioane de lei (63%) pentru dezvoltare. Împreună cu colegii mei, cu aparatul tehnic, ne vom strădui să avem o execuție cât se poate de bună a acestui buget care se va regăsi în toate unitățile administrativ teritoriale din județul Dâmbovița”, a declarat președintele CJD, Corneliu Ștefan.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)