Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
21.03.2024 00:14
În Dâmbovița,
Biblioteca Județeană "Ion Heliade Rădulescu", din ce în ce mai populară
![Biblioteca Județeană](./upload/images/1/art_240321_Agnes Erich.jpeg.jpg)
Ștefan Khalil
Ieri, în cadrul unei conferințe de presă, conducerea Bibliotecii Județene „Ion Heliade Rădulescu” Dâmbovița, reprezentată de managerul Agnes Erich și șeful Serviciului Relații cu Publicul, Alexandru Ștefănescu, au prezentat rezultatele raportului de activitate pentru anul 2023.
Managerul Agnes Erich a anunțat o creștere semnificativă a numărului de utilizatori activi ai bibliotecii în 2023, în comparație cu anul precedent. Numărul a crescut de la 11.541 în 2022 la 11.855 în 2023. Această performanță depășește cifra inițială propusă de 9.000 de utilizatori.
„Față de cifra pe care noi ne-am propus-o, de 9.000 de utilizatori, noi am mers pe o cifră de bun simț, pe care știam că o putem realiza și pe ceea ce spun statisticile la nivel de județ și la nivel de municipiu, vedem o creștere consistentă. Trebuie să vă spun faptul că la data de 31 decembrie 2023 totalul utilizatorilor activi ai Bibliotecii era de 18.766, reprezentând 21% din populația municipiului Târgoviște, și ne-am raportat la cifra pe care ne-a transmis-o INS și anume 87.810 locuitori, dar din câte știm noi nu mai sunt 87.000 de locuitori, ci sunt în jur de 66.000 de locuitori, deci atunci procentul ar fi mult mai consistent, dar bineînțeles că ne raportăm la cifra statistică transmisă de către INS”, a declarat Agnes Erich, managerul Biblioteci Județene „Ion Heliade Rădulescu” Dâmbovița.
Tot managerul bibliotecii a subliniat importanța accesului online, remarcând o creștere substanțială a utilizării site-ului bibliotecii. Numărul accesărilor a crescut de la 97.969 în 2022 la 248.417 în 2023. Această ascensiune a fost alimentată, în parte, de lansarea unui nou serviciu de bibliotecă numit Cloud Library, care oferă utilizatorilor posibilitatea de a împrumuta cărți electronice.
În plus, managerul a adăugat că numărul total al utilizatorilor activi la sfârșitul anului 2023 a ajuns la 18.766, reprezentând 21% din populația municipiului Târgoviște. Totuși, a menționat că aceste cifre trebuie interpretate în contextul actualizării estimărilor populației, care indică o reducere la 66.000 de locuitori, ceea ce ar amplifica proporția utilizatorilor bibliotecii în raport cu populația.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)