Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
24.05.2023 00:15
La Raciu,
Avansează lucrările la rețeaua de canalizare
![Avansează lucrările la rețeaua de canalizare](./upload/images/1/art_230524_Raciu 1.png.jpg)
foto arhivă
În luna martie a acestui an, administrația publică locală din Raciu a demarat un proiect de anvergură pentru comună! Este vorba despre lucrările pentru extinderea rețelei de canalizare, în toată localitagtea Raciu. Primarul Vasile Grădinaru a declarat că stadiul execuției a ajuns la 22%.
De asemenea, edilul șef ne-a transmis faptul că localitatea are șase stații de pompare pentru canalizare, de-a lungul rețelei deja construite. Până anul acesta, rețeaua de canalizare cuprindea 70% din gospodăriile din localitate, iar conducerea Primăriei Raciu vrea să extindă rețeaua în toată comuna, în urma proiectelor europene care au fost accesate.
Valoarea investiției este de 5.893.967,24 lei, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny” și cuprinde: extinderea rețelei de canalizare pe o lungime de 3997 ml; amplasarea a 12 stații de pompare; racorduri la rețeaua de canalizare - 219 buc. Extinderea rețelei de canalizare reprezintă de mulți ani una dintre principalele priorități pentru administrația publică locală din Raciu, iar lucrările pentru acest proiect au debutat în sfârșit, după eforturi mari ale autorităților locale pentru a găsi sursa de finanțare necesară demarării investiției. De asemenea, odată ce rețeaua de canalizare va fi extinsă, conducerea Primăriei Raciu anunță că vor fi asfaltate toate străzile, ceea ce înseamnă că și la capitolul infrastructurii rutiere, localitatea menționată va sta din ce în ce mai bine.
„Este un proiect pe care atât noi, Primăria, cât și localnicii care nu beneficiau de această utilitate, îl așteptăm de mult. Lucrările se desfășoară într-un ritm bun și eu spun că anul acesta, dacă nu vor apărea complicații, proiectul va fi finalizat”, a transmis primarul comunei Raciu, Vasile Grădinaru.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)