Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
20.11.2023 00:15
La Potlogi,
Autoritățile locale, preocupate de modernizarea unităților de învățământ
![Autoritățile locale, preocupate de modernizarea unităților de învățământ](./upload/images/1/art_231120_POTLOGI primarie.jpeg.jpg)
*„Proiectul de la Școala Românești este realizat în proporție de peste 70%, un proiect îndrăzneț, o mega școală”
Infrastructura educațională din comuna Potlogi se află în plin proces de dezvoltare și modernizare! Potrivit viceprimarului cu atribuții de primar, Viorel Drăghici în momentul acesta se lucrează din plin la consolidarea, modernizarea, extinderea și dotarea Școlii Gimnaziale Românești, un proiect în valoare de 10 milioane de lei. La Românești a fost dată în folosință anul acesta și o grădiniță, dar alte proiecte importante urmează să fie implementate pe viitor și în satul Potlogi, unde există deja un proiect pentru o școală nouă și o grădiniță cu program prelungit, unde se așteaptă deschiderea axelor de finanțare pentru atragerea fondurilor europene. Multe lucruri frumoase, pe linie de învățământ, a realizat UAT Potlogi și în asociere cu Consiliul Județean Dâmbovița.
„Dacă ne raportăm la câți bani s-au cheltuit până acum, proiectul de la Școala Românești este realizat în proporție de peste 70%, un proiect îndrăzneț, o mega școală, cum o numesc eu, pentru satul Românești, unde anul acesta a fost inaugurată o grădiniță cu 6 săli de clasă. Aceasta care a fost dată în folosință la 15 septembrie 2023, o grădiniță modernă de care se bucură 120 de copii din satul Românești. Împreună cu Consiliul Județean Dâmbovița ne-am asociat pentru achiziționarea unui microbuz școlar electric care va deservi comunitatea noastră. De asemenea, în asociere cu CJD, am reușit semnarea unui proiect de finanțare pentru dotări școli la Potlogi și Românești în valoare de 1,6 milioane de lei. Nu am uitat nici satul Potlogi unde la momentul acesta avem un proiect pentru școală nouă și o grădiniță cu program prelungit, proiectele așteptând deschiderea sesiunii pentru fonduri europene unde vrem să accesăm ca să dezvoltăm și mai mult învățământul în această localitate”, a declarat viceprimarul cu atribuții de primar al comunei Potlogi, Viorel Drăghici.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Vindecarea celor doi demonizați din ținutul GadareiAstăzi are loc Examenul Național pentru Definitivare
Licee dâmbovițene, rezultate de top la Evaluarea Națională
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
674 de candidați au susținut proba scrisă la titularizare
Admiterea la liceu 2024
Începe examenul de titularizare
Promovabilitatea la Bacalaureat a crescut: 78,9%
Despre grijile vieții
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)