Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
06.02.2024 00:12
La Spitalul Județean de Urgență Târgoviște, la Secția de Cardiologie,
Angiograful, în funcțiune în aproximativ 5 luni
![Angiograful, în funcțiune în aproximativ 5 luni](./upload/images/1/art_240206_SPITAL 1.jpeg.jpg)
*Evenimentul va fi de mare impact pentru județul Dâmbovița având în vedere numărul mare de urgențe cardiologice, infarcte, care merg în totalitate cu ambulanțele sau cu elicopterul spre centrele universitare, în special la București
Ecograf de mare performanță la Secția de Cardiologie a Spitalului Județean de Urgență Târgoviște! Acesta a fost achiziționat în urmă cu câțiva ani pentru efectuarea în condiții de calitate deosebită a ecografiilor cardiace. Vestea foarte bună este că Secția de Cardiologie nu se mai confruntă cu o criză acută de medici pentru că între timp ea a fost populată cu medici tineri, iar șeful secției este doctorul Toni Ciprian, singurul la acest moment care a absolvit cursul de cardiologie intervențională și care va lucra cu noul angiograf de la SJUT în momentul când acesta va fi funcțional.
Angiograful este achiziționat, este montat, dar se mai întârzie puțin cu punerea în funcțiune având în vedere faptul că este necesar un spor de putere care nu a fost prevăzut inițial în proiectul făcut până la achiziție și până la efectuarea lucrării de construcție – anexe . De asemenea, pentru noul angiograf trebuie să se mai obțină și niște avize, CNCAN pentru radiații, dar și avize de la Electrica, ce necesită anumiți timpi care nu pot fi săriți. Se estimează că angiograful va deveni operațional în aproximativ 5 luni și va fi de mare impact pentru județul Dâmbovița având în vedere numărul mare de urgențe cardiologice, infarcte, care merg în totalitate cu ambulanțele sau cu elicopterul spre centrele universitare, în special la București.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)