Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
08.12.2023 00:19
„Intervențiile se vor face mult mai rapid, aici, la Târgoviște”
Angiograf nou la Spitalul Județean de Urgență
![Angiograf nou la Spitalul Județean de Urgență](./upload/images/1/art_231208_CJD ANGIOGRAF SJUT 1.jpeg.jpg)
*Consiliul Județean Dâmbovița a finanțat construirea noului corp de clădire și a avut o contribuție importantă la achiziționarea angiografului
La Spitalul Județean de Urgență Târgoviște se fac ultimele pregătiri pentru punerea în funcțiune a aparatului angiograf! Acesta va funcționa într-o clădire nouă care a fost construită cu sprijinul Consiliului Județean Dâmbovița care a finanțat investiția în totalitate și a avut o contribuție importantă și la achiziționarea angiografului! Inițiativa construirii noului corp de clădire, cât și a cumpărării aparatului angiograf aparține președintelui CJD, Corneliu Ștefan care a ținut cu tot dinadinsul ca diagnosticarea în regim de urgență a afecțiunilor cardiovasculare să se poată face și la Târgoviște, astfel încât pacienții să nu mai fie transportați cu ambulanța sau elicopterul la București, pentru a putea fi salvați.
„Una dintre cele mai bune vești pentru locuitorii județului Dâmbovița în acest final de an este aceea că aparatul angiograf achiziționat pentru Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște va deveni funcțional în curând. Acest aparat modern și performant va contribui în mod semnificativ la diagnosticarea și tratarea afecțiunilor cardiovasculare, aducând astfel un plus de calitate și eficiență în sistemul medical dâmbovițean. De altfel, Dâmbovița era singurul județ din regiune care nu avea un astfel de echipament medical, în lipsa acestuia pacienții fiind transferați, cu ambulanța sau elicopterul, către spitale din București. În acest fel, intervențiile se vor face mult mai rapid, aici, la Târgoviște. Din bugetul Consiliului Județean Dâmbovița am extins și Secția de Cardiologie cu un corp nou în care va funcționa angiograful. Investiția totală, corp nou de clădire de aproape 450 mp și și achiziția aparatului angiograf, se ridică la peste 4.000.000 de euro. Sănătate pentru Dâmbovița”, a transmis președintele CJD, Corneliu Ștefan.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)