Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
29.11.2023 00:18
Liderul de sindicat din Poliția Dâmbovița, mesaj tranșant:
„Nu suntem mulțumiți de noul ministru al MAI, Cătălin Predoiu”
![„Nu suntem mulțumiți de noul ministru al MAI, Cătălin Predoiu”](./upload/images/1/art_231129_BALAN POLITIE 2.jpeg.jpg)
*„Se pare că dumnealui citește ce-i pun consilierii pe masă și nu se gândește, de exemplu, că școlile de Poliție nu pot să aibă regim militar”
Declarația ministrului de Interne, Cătălin Predoiu, referitoare la o posibilă militarizare a școlilor de Poliție a înfuriat sindicatele din sistem, care îi reamintesc demnitarului că demilitarizarea Poliției a fost condiție pentru intrarea României în Uniunea Europeană și este în continuare pentru accederea la spațiul Schengen, atunci când va fi posibil!
„Nu suntem mulțumiți de noul ministru al MAI, Cătălin Predoiu. Se pare că dumnealui citește ce-i pun consilierii pe masă și nu se gândește, de exemplu, că școlile de Poliție nu pot să aibă regim militar. Nu știu dacă ați văzut afirmația aceea a dumnealui legată de faptul că școlile de poliție vor fi militarizate. Păi, în momentul în care am intrat în Uniunea Europeană, principala condiție a fost să demilitarizăm Poliția. Ori noi ce facem acum? Militarizăm școlile de Poliție, ca să nu mai intrăm în Schengen? Să se trezească iar o terță țară din UE să spună, știți dar voi ați început să militarizați totul, cum să vă mai primim în Shengen? Nu sunt foarte atenți cu expunerile publice ale dumnealui, iar aceste expuneri care nu au în spate o motivare corespunzătoare duc la afectarea relației cu membrii de sindicat, cu sindicatele”, a declarat liderul de sindicat din Poliția Dâmbovița, Florin Bălan.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)