Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
22.04.2024 00:19
Din Arhiepiscopia Târgoviștei,
115 elevi la olimpiada „Cultură și spiritualitate românească”
![115 elevi la olimpiada „Cultură și spiritualitate românească”](./upload/images/1/art_240422_Arhiepiscopie 1.jpeg.jpg)
RODICA VASILIU
Sâmbătă, 20 aprilie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, 115 elevi de la unitățile școlare din județul Dâmbovița au participat la etapa județeană a Olimpiadei Interdisciplinare „Cultură și spiritualitate românească” (Limba și Literatura Română și Religie), clasele V-XII, organizată la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgoviște.
Toți elevii înscriși la olimpiadă au primit din partea Înaltului ierarh iconițe și broșurile tipărite recent de Arhiepiscopia Târgoviștei în colecția misionar-educativă dedicată tinerilor, iar cei clasați pe primele locuri, la fiecare clasă, vor participa la faza națională a Olimpiadei, care se va desfășura în perioada 15-19 mai 2024, la Craiova, pentru clasele V-VIII, și în perioada 22-26 mai 2024, la Baia Mare, pentru clasele IX-XII.
Aprecierea și încurajarea olimpicilor naționali, de către Înaltpreasfinția Sa, prin dăruirea unui sprijin financiar pentru deplasarea la Craiova ori la Baia Mare, va fi urmată de oferirea unei tabere de vară la Centrul Cultural-Misionar al Arhiepiscopiei Târgoviștei de la Mănăstirea Peștera Ialomiței. Apoi, în cadrul ceremoniilor liturgice și culturale dedicate Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești, din zilele de 10 și 11 august, cu ocazia sărbătoririi ocrotitorului Eparhiei noastre, alături de elevi, vor fi premiați și profesorii lor îndrumători.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)