Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
18.09.2023 00:16
Semnal tras de liderul de sindicat Nicolae Dragodănescu
Salariații calificați, pe cale de dispariție
![Salariații calificați, pe cale de dispariție](./upload/images/1/art_230918_nicolae dragodanescu sindicat.png.jpg)
*,,Sunt din ce în ce mai puțini pentru că foarte mulți s-au dus și au dat probe de lucru în afară și au fost luați de cei din străinătate...’’
*,,Din nefericire constatăm că școala nu mai produce oameni care să aibă cunoștințele pe care le producea înainte o școală profesională’’
Violeta Stanciu
Președintele Sindicatului „Valahia” Târgoviște, Nicolae Dragodănescu semnalează că industria are mare nevoie de salariați calificați, inclusiv societățile din metalurgia județului Dâmbovița, numai că aceștia sunt din ce în ce mai greu de găsit în ziua de azi pentru că au fost luați de cei din afară. O anomalie sesizată de liderul de sindicat este că inginerul care termină astăzi o facultate nu are cunoștințele tehnice pe care le avea înainte un absolvent de școală profesională.
„Avem nevoie atât de muncitori, cât și de personal cu studii superioare tehnice. Din nefericire constatăm că școala nu mai produce oameni care să aibă cunoștințele pe care le producea înainte o școală profesională. Dacă termină acum o facultate pe studii superioare și vrei să-l angajezi ca inginer constați că de fapt după facultate nu are aceleași cunoștințe pe care le avea înainte un om care făcea o școală profesională în domeniul electric sau mecanic și care stăpânea bine electrica și mecanica. E o concluzie a mea personală. Dar să știți că cei care stăpânesc o meserie și se duc la orice interviu cu probă de lucru își găsesc de muncă fără niciun fel de problemă. Dar sunt din ce în ce mai puțini pentru că foarte mulți s-au dus și au dat probe de lucru în afară și au fost luați de cei din străinătate”, ne-a semnalat președintele Sindicatului „Valahia” Târgoviște, Nicolae Dragodănescu.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)