Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
04.08.2014 00:18
Cu ocazia Săptămânii Mondiale a Alăptării, mâine 5 august, are loc...
Proiecția națională a documentarului "Îndrăznesc să alăptez!"
❚ Acesta este primul documentar românesc care încurajează tinerele mame să-și hrănească bebelușii exclusiv la sân în primele 6 luni de viață ❚ Proiecția națională are loc în 18 orașe din România, inclusiv în Târgoviște
V.S.
Cu ocazia Săptămânii Mondiale a Alăptării, în data de 5 august, Lion Mentor Association organizează proiecția națională a documentarului „Îndrăznesc să alăptez!”, primul documentar despre revoluția româncelor care au reînvățat să-și alăpteze copiii.
În România numai 12% dintre bebelu și beneficiază în primele 6 luni de viață de primul lor drept - alimentația exclusivă cu lapte matern. Mamele învață din nou să-și hrănească sugarii la sân, așa cum recomandă UNICEF și Organizația Mondială a Sănătății.
„Îndrăznesc să alăptez” este primul documentar românesc despre alăptare: încurajează tinerele mame să se informeze, să apeleze la consilieri în lactație atunci când întâmpină dificultăți, să nu recurgă la alimentație artificială fără indicație medicală clară și să-și hrănească bebelușii exclusiv la sân în primele 6 luni de viață.
Studiile recente arată că nou-născuții alăptați, cel puțin în prima jumătate de an, prezintă riscuri mai scăzute să sufere de alergii, disfuncții digestive, diabet, boli cardiace sau cancer. Proiecția națională, cu ocazia Săptămânii Mondiale a Alăptării, are loc în următoarele orașe: Baia Mare, Bacău, Bistrița, București, Brașov, Cluj Napoca, Constanța, Craiova, Galați, Iași, Miercurea Ciuc, Oradea, Sf. Gheorghe, Sibiu, Suceava, Târgoviște, Tg. Mureș și Timișoara. Mai multe informații puteți obține pe site-ul asociației Lion Mentor.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)