Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
29.11.2019 00:17
Ieri, la Târgoviște, s-a așternut liniștea dintre furtunile electorale
Proiecte aprobate pe bandă la ședința CLM
![Proiecte aprobate pe bandă la ședința CLM](./upload/images/1/art_191128_proie2424.jpg)
❚ Înainte de a începe ședința propriu-zisă și a se intra pe ordinea de zi, primarul Daniel Cristian Stan a ținut să se păstreze un moment de reculegere în memoria profesorului Stanciu Cărpenaru, care a predat Drept Comercial la Universitatea Valahia din Târgoviște
ȘTEFAN KHALIL
Ieri a avut loc ședința ordinară de Consiliu Local Municipal aferentă lunii noiembrie! Pe ordinea de zi s-au aflat 36 de proiecte de hotărâre, trecute prin vot de cei 20 de consilieri. Înainte de a începe ședința propriuzisă și a se intra pe ordinea de zi, primarul Daniel Cristian Stan a ținut să se păstreze un moment de reculegere în memoria profesorului Stanciu Cărpenaru, care a predat Drept Comercial la Universitatea Valahia din Târgoviște. Edilul Daniel Cristian Stan a ținut să spună câteva cuvinte despre Stanciu Cărpenaru, care i-a fost și profesor. ,,A fost unul dintre profesorii de la Universitatea Valahia din Târgoviște care au pus bazele acestei universități și care a oferit la momentele de început a Universității Valahia o recunoaștere deosebită de care instituția de învățământ avea mare nevoie la acea dată. Am avut ocazia de a fi studentul domnului profesor în anul III. De altfel, fără să am intenția de a supăra pe cineva, dar domnia sa a conceput primul tratat adevărat de drept comercial din România. Era un tratat foarte bine pus la punct și este în continuare. Este cel care a avut probabil cea mai mare contribuție doctrinală la dezvoltarea și la interpretarea dreptului comercial. Știu că sunt și colaboratori al domnului Cărpenaru în cadrul Consiliului Local și de aceea cred că însemn de recunoștință ar fi foarte bine să păstrăm un moment de reculegere pentru un profesor care a avut o contribuție deosebită la dezvoltarea Universității Valahia din Târgoviște”. După acest moment, viceprimarul municipiului Târgoviște, Cătălin Rădulescu, a condus ședința. Probabil obosiți după campania electorală și două tururi de vot, consilierii aleși nu au avut prea multe intervenții în timpul ședinței, iar proiectele de pe ordinea de zi au fost aprobate rapid.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)