Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
30.03.2023 00:13
În Dâmbovița,
Programul „Masă caldă” se extinde
![Programul „Masă caldă” se extinde](./upload/images/1/art_230330_inspectorat.jpg)
*După ce până la începutul acestui an educațional era implementat în cinci școli, acum este în derulare în numai puțin de opt unități de învățământ. Scopul principal al programului este reducerea abandonului școlar
Numărul unităților școlare în care este derulat programul „Masă caldă” se mărește în județul Dâmbovița. După ce până la începutul acestui an educațional era implementat în cinci școli, acum este în derulare în numai puțin de opt unități de învățământ. Scopul principal al programului este reducerea abandonului școlar. Recent, inspectorul școlar general, Ileana Nicolaescu, a transmis că programul se derulează fără probleme la Școala Gimnazială Glodeni, Școala Gimnazială Dărmănești, Școala Gimnazială Glodeni, Școala Gimnazială Gura Șuții, Școala Gimnazială Mănești, Școala Gimnazială Lucieni, Liceul „Ion Ghica” Răcari și la Școala Gimnazială Vârfuri.
Astfel, aproximativ 3500 de elevi din aceste școli dâmbovițene primesc zilnic o masă caldă sau un pachet alimentar în valoare de 15 lei, finanțarea fiind asigurată de Ministerul Educației, prin bugetele locale. Inspectorul școlar general, prof. Ileana Nicolaescu, a oferit câteva detalii despre acest subiect.
„Cu siguranță implementarea Programului, pentru că primesc doar elevii prezenți, conduce la îmbunătățirea frecvenței și, implicit, la rezultate școlare îmbunătățite și, până la urmă, la performanță, chiar dacă vorbim despre elevi care finalizează ciclul gimnazial și optează pentru învățământul tehnologic sau profesional, până la urmă reprezintă și acest aspect un progres”, a declarat inspectorul școlar general, prof. Ileana Nicolaescu.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)