Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
22.03.2023 00:19
Semnal de alarmă tras de directorul Casei de Sănătate Dâmbovița
Patru localități din județul Dâmbovița nu au medic de familie
![Patru localități din județul Dâmbovița nu au medic de familie](./upload/images/1/art_230322_medici familie.jpg)
*Acestea sunt Vârfuri, Bezdead, Cornățelu și Vulcana Băi
Încotro medicina de familie? Patru localități din județul Dâmbovița (Vârfuri, Bezdead, Cornățelu și Vulcana Băi) nu au în momentul de față medic de familie, spre disperare cetățenilor din zonele respective! Semnalul de alarmă a fost tras chiar de către directorul Casei de Sănătate Dâmbovița, Cristina Sima în cadrul unei recente conferințe de presă. Potrivit acesteia, situația cea mai critică se înregistrează la Vârfuri unde nu există nici măcar un punct de lucru pe medicina de familie.
,,Pe segmentul de asistență medicală primară, la medicii de familie din zona rurală, ne înregistrăm cu deficit de medici. Dacă în anul 2021 aveam 200 de contracte încheiate, în anul 2023 am rămas la 196 de contracte, iar 4 localități din județul Dâmbovița nu au medic de familie, respectiv Vârfuri, Bezdead, Cornățelu și Vulcana Băi. La Vârfuri este chiar o situație dificilă pentru că nu avem nici măcar un punct de lucru al unui cabinet de medicină de familie din zona apropiată. În Bezdead, Cornățelu și Vulcana Băi funcționăm cu puncte de lucru. Ca și medici în activitate curentă aveam 202 în 2021 iar în 2023 am rămas cu 200. De ce sunt mai mulți medici decât numărul de contracte? Pentru că sunt și câte 2 medici într-un cabinet medical”, a declarat directorul Casei Județene de Sănătate Dâmbovița, Cristina Sima.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)