Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
27.09.2022 00:18
La Târgoviște a fost sărbătorit...
Hramul bisericii parohiei "Sfântul Voievod Neagoe Basarab"
![Hramul bisericii parohiei](./upload/images/1/art_220927_Neagoe Basarab 1.jpeg.jpg)
Numeroși credincioși din Municipiul Târgoviște și din localitățile învecinate au luat parte, luni, 26 septembrie 2022, cu prilejul sărbătorii Sf. Voievod Neagoe Basarab, la hramul celei mai noi biserici din vechea Cetate de Scaun munteană, situată în Cartierul Tineretului (ANL Sagricom).
Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de un sobor de preoți și diaconi, consilieri eparhiali, inclusiv Părintele Vicar Eparhial. Cu această ocazie a fost hirotonit întru preot, pe seama Parohiei Adânca, Protoieria Târgoviște Sud, tânărul diacon Stancu Ștefan Adrian, absolvent al Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității „Valahia” din Târgoviște, licență și master.
În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a evidențiat trăsăturile spirituale, culturale, diplomatice și de autentic conducător creștin ale Sfântului Voievod Neagoe Basarab, personalitate complexă a istoriei noastre medievale, cunoscut pentru sprijinirea misiunii Bisericii Ortodoxe în tot Răsăritul european.
La acest eveniment au luat parte oficialități locale și județene, dintre care: domnul Corneliu Ștefan, Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, împreună cu cei doi vicepreședinți: doamna Marilena Luciana Cristea și domnul Antonel Jîjîie, dar și domnul Daniel Cristian Stan, Primarul Municipiului Târgoviște, alături de cei doi viceprimari: doamna Monica Ilie și domnul Cătălin Rădulescu, precum și domnul Bogdan Tița, Primarul Comunei Ulmi.
La final a fost sfințită clădirea Centrului Socio-Cultural și Medical „Sf. Voievod Neagoe Basarab”, recent construit, ce va funcționa în cadrul parohiei și va oferi servicii de recuperare medicală, în mod gratuit, celor nevoiași.
BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)