Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
16.11.2017 12:58
Astăzi, începând cu ora 17.00, la Clubul Studenților
"Familia creștină în vâltoarea lumii contemporane"
![](./upload/images/1/art_171116_arhiepiscopie afis.jpg)
Astăzi, 16 noiembrie 2017, începând cu ora 17.00, târgoviștenii sunt invitați la Clubul Studenților (micro 6, zona Select) să petreacă o seară duhovnicească împreună cu părintele Nicolae Tănase de la Valea Plopului. Evenimentul, intitulat „Familia creștină în vâltoarea lumii contemporane”, este organizat de Asociația Literata și a fost poziționat chiar la începutul postului Crăciunului, dorind astfel a se constitui și într-un prilej de reamintire pentru toți creștinii a importanței acestei perioade, în vederea pregătirii pentru marea sărbătoare a Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos.
Părintele Nicolae Tănase, preot în localitatea Valea Plopului din județul Prahova, desfășoară prin activitatea Asociației „Pro-Vita pentru născuți și nenăscuți” pe care o coordonează o uriașă activitate filantropică de îngrijire și sprijin pentru mamele care aleg să nu avorteze, pentru copiii acestora, dar și pentru persoane vârstnice. La acest moment, în așezământul de la Valea Plopului se află peste 410 tineri și 40 de vârstnici. Aici a luat ființă practic o nouă comunitate cu toate cele necesare acesteia: case, biserică, grădiniță, dispensar, cantină, ateliere meșteșugărești și tipografie.
În prima parte a conferinței de la Târgoviște, părintele Nicolae Tănase va face o scurtă prezentare a problemelor cu care se confruntă în general creștinii în societatea contemporană, dar și a mijloacelor pe care aceștia le au la îndemână pentru a depăși toate obstacolele. Partea a doua a evenimentului va fi alocată unei sesiuni de întrebări și răspunsuri, participanții fiind încurajați să pună întrebări părintelui fie direct, fie prin intermediul unor bilețele scrise.
Conferința se desfășoară cu binecuvântarea IPS Nifon, mitropolitul Târgoviștei. Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.
Cătălin-Constantin Dumitru
Asociația Literata
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Vindecarea celor doi demonizați din ținutul GadareiAstăzi are loc Examenul Național pentru Definitivare
Licee dâmbovițene, rezultate de top la Evaluarea Națională
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
674 de candidați au susținut proba scrisă la titularizare
Admiterea la liceu 2024
Începe examenul de titularizare
Promovabilitatea la Bacalaureat a crescut: 78,9%
Despre grijile vieții
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)