Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
30.05.2023 00:17
Ieri, organizat de Club Rotary Târgoviște, Baroul Avocaților Dâmbovița și Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița,
Eveniment antidrog la Târgoviște
![Eveniment antidrog la Târgoviște](./upload/images/1/art_230530_Eveniment antidrog 1.jpeg.jpg)
*Toate momentele derulate în cadrul întâlnirii au subliniat efectele devastatoare ale consumului de droguri în rândul tinerilor
Ieri, la Clubul Studenților din Târgoviște, zeci de tineri au luat parte la evenimentul privind combaterea consumului de droguri în rândul elevilor, eveniment care face parte din proiectul „Fii avocat în școala ta”. Organizatorii acțiunii au fost Baroul Avocaților Dâmbovița, Club Rotary Târgoviște și Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița.
Toate momentele derulate în cadrul întâlnirii au subliniat efectele devastatoare ale consumului de droguri în rândul tinerilor. La eveniment au participat: Tudor Doru Lucian - președintele Camerei Notarilor Publici, primarul municipiului Târgoviște - Daniel Cristian Stan, alături de cadre didactice din învățământul preuniversitar, procurori, judecători și reprezentanți ai Direcției Generale de Asistență și Protecție a Copilului (DGASPC) Dâmbovița. Au povestit viața lor doi tineri, aflați în executarea pedepsei pentru droguri, de la Penitenciarul Găești.
Giulia Pittoni, secretarul general Rotary Club Târgoviște, a oferit câteva date despre acțiunea de ieri: „Este un eveniment dedicat luptei antidrog în rândul tinerilor. Prima acțiune de anvergură am avut-o la Găești, pe 29 iunie, pe 9 mai la Pucioasa. Noi, Rotary sponsorizăm și susținem astfel de evenimente. Împărțim cărți, avem o poveste cu o fată care începe cu droguri ușoare, din curiozitate, din dorința de afirmare și sfârșește tragic prin supradoză. Cu siguranță vom mai susține astfel de evenimente, care sunt foarte importante, atât pentru educația copiilor, dar și pentru sănătatea lor”, a declarat Giulia Pittoni, secretar Rotary Club Târgoviște.
Primarul Daniel Cristian Stan a ținut să adreseze, de asemenea, câteva cuvinte tinerilor prezenți: „Mă bucur că există o asemenea dezbatere, spațiul public avea nevoie de așa ceva. Problema consumului de droguri raportată la incidența pe care o are în rândul tinerilor, în rândul elevilor, este o problemă foarte mare. Din păcate și pe zona infracțiunilor, sub influența diferitelor substanțe, drogurile încep să depășească deja incidența alcoolului. De exemplu, la infracțiunile care țin de regimul circulației pe drumurile publice. Din acest motiv, situația este foarte îngrijorătoare. Putem spune totuși că primul pas pentru combaterea acestui fenomen este conștientizarea acestui fenomen. Astfel de evenimente trebuie organizate în număr cât mai mare pentru a combate consumul de droguri în rândul tinerilor. Țin să-i felicit pe organizatori pentru acest proiect”, a transmis primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)