Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
15.03.2023 00:13
Statistică demografică sumbră în județul Dâmbovița
Decesele depășesc cu mult nașterile
![Decesele depășesc cu mult nașterile](./upload/images/1/art_230315_bebelusi.jpg)
foto arhivă
*În luna decembrie 2022 s-au născut 325 de copii și au decedat 580 de persoane
Situația demografică a județului Dâmbovița nu sună deloc bine! Ultima raportare a statisticienilor dâmbovițeni, apărută la sfârșitul lunii februarie 2023, arată o creștere ușoară a nașterilor în luna decembrie 2022, față de luna noiembrie 2022, aspect estompat însă de situația tragică înregistrată la decese, unde numărul decedaților a crescut într-un ritm mult mai alert în perioada raportată ceea ce a făcut ca sporul natural să-și continue trendul negativ. Tot în luna decembrie 2022 s-a înregistrat un număr foarte mare de decese la copiii cu vârsta sub un an.
Astfel, potrivit Direcției Județene de Statistică Dâmbovița în luna decembrie 2022 s-a înregistrat nașterea a 325 copii, cu 7 nașteri mai multe decât în luna noiembrie 2022. Numărul persoanelor ale căror decese au fost înregistrate în luna decembrie 2022 a fost de 580, cu 82 mai multe decât în luna noiembrie 2022. Sporul natural a fost negativ în luna decembrie 2022, de 255 persoane (născuții vii înregistrând un deficit față de decedați), la fel ca și în luna noiembrie 2022 (- 180 persoane).
În luna decembrie 2022 s-au înregistrat 6 decese la copii cu vârstă sub un an. Nici la capitolul ,,nupțialitate și divorțialitate’’ lucrurile nu au stat mai bine... La oficiile de stare civilă, în luna decembrie 2022, s-au înregistrat 86 căsătorii, cu 18 mai puține decât în luna noiembrie 2022. Numărul divorțurilor pronunțate prin hotărâri judecătorești definitive și conform Legii nr. 202/2010 a fost de 53, cu 8 mai multe față de luna precedentă.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)