Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
09.03.2023 00:13
A sosit vaccinul antirujeolic pentru copiii între 1 și 5 ani
Asociația Medicilor de Familie Dâmbovița, apel către părinți
![Asociația Medicilor de Familie Dâmbovița, apel către părinți](./upload/images/1/art_230309_ileana dumitrescu.jpg)
*„Părinții care au copii care trebuie să se vaccineze antirujeolic trebuie să se adreseze medicului de familie și sub nicio formă să nu ezite să-și vaccineze copilul”
După o absență de trei luni, vaccinul antirujeolic a sosit în sfârșit în cabinetele medicilor de familie din județul Dâmbovița! Acest tip de vaccin face parte din Programul Național de Imunizare și îi protejează pe micuți de această boală, fiind foarte eficient pentru prevenirea rujeolei (pojarului). Președintele Asociației Medicilor de Familie Dâmbovița, dr. Ileana Dumitrescu face apel la părinți să nu refuze vaccinarea copiilor, pentru că mai apar și astfel de cazuri.
„Vaccinul antirujeolic care a fost într-o pauză, pentru că nu a fost acest vaccin cam de trei luni, a sosit în cabinetele medicilor de familie. Părinții care au copii care trebuie să se vaccineze antirujeolic să se adreseze medicului de familie și sub nicio formă să nu ezite să-și vaccineze copilul. Indiferent de vârstă, chiar dacă este a treia lună de când ar fi trebuit să se vaccineze... se imunizează acum și este bine. Altă soluție nu există decât să previi. Ministerul Sănătății a spus că până la sfârșitul lunii februarie se va rezolva problema și într-adevăr din data de 1 martie a venit vaccinul. Toți medicii de familie au primit vaccinul pentru toți copiii. Vaccinul acesta se face la 12 luni, deci la un an, și pe urmă la 5 ani”, a semnalat președintele Asociației Medicilor de Familie din județul Dâmbovița, dr. Ileana Dumitrescu.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)