Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
08.02.2024 00:18
Vizită pastorală în parohii ale protoieriilor Târgoviște Nord și Târgoviște Sud
ÎPS Nifon, „inima” bisericilor aflate în restaurare
![ÎPS Nifon, „inima” bisericilor aflate în restaurare](./upload/images/1/art_240208_Arhiepiscopie 1.jpeg.jpg)
Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon a efectuat miercuri, 7 februarie 2024, o vizită pastorală în Municipiul Târgoviște, la parohii ale protoieriilor Târgoviște Nord și Târgoviște Sud. Astfel, au fost vizitate parohiile: Alba, cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, Sfinții Împărați Constantin și Elena” și „Sf. Gheorghe”.
La Parohia Alba (biserică monument istoric din secolul al XVI-lea), Înaltpreasfinția Sa a evaluat lucrările de la șantierul de pictură și la cel de restaurare a catapetesmei și mobilierului bisericii.
La Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” (biserică monument istoric din secolul al XVII-lea), i-a fost prezentat Înaltului Ierarh stadiul lucrărilor de amenajare peisagistică a curții bisericii și al lucrărilor de construcție de la praznicarul parohial. De asemenea, Mitropolitul Nifon a văzut pictura și catapeteasma bisericii, ambele recent restaurate.
La Parohia „Sf. Gheorghe” (biserică monument istoric din secolul al XVI-lea), Mitropolitul Nifon a oferit îndrumări cu privire la finalizarea cât mai rapidă a șantierului de restaurare a picturii bisericii.
Chiriarhului nostru i-au fost prezentate probleme concrete cu care se confruntă preoții de la aceste parohii, oferindu-le îndrumări cu privire la intensificarea misiunii pastorale parohiale și la aprofundarea vieții spirituale a credincioșilor, dar și la finalizarea în condiții optime a lucrărilor la aceste biserici, în vederea resfințirii lor.
Pe parcursul vizitei, Înaltpreasfinția Sa a fost însoțit de: Părintele Vicar eparhial, Părinți Consilieri de la Centrul eparhial și protopopii celor două protoierii.
Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Vindecarea celor doi demonizați din ținutul GadareiAstăzi are loc Examenul Național pentru Definitivare
Licee dâmbovițene, rezultate de top la Evaluarea Națională
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
674 de candidați au susținut proba scrisă la titularizare
Admiterea la liceu 2024
Începe examenul de titularizare
Promovabilitatea la Bacalaureat a crescut: 78,9%
Despre grijile vieții
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)