Judo

A A

CS Târgoviște s-a întors cu șase medalii de la Drobeta Tr. Severin

Antrenorul Gabriel Cărănescu, alături de sportivii medaliați la masculin

❚ Micuții judoka antrenați de Gabriel Cărănescu au obținut două medalii de aur, două de argint și tot atâtea de bronz, la turneul unde au participat în jur de 700 de sportivi din țară și din străinătate

LIVIU DOBRE

Micuții judoka de la CS Târgoviște, pregătiți de Gabriel Cărănescu, au avut o comportare bună la sfârșitul săptămânii trecute, la Drobeta Turnu Severin, unde s-a desfășurat un puternic turneu internațional, care a adunat la start 700 de sportivi de la 35 de cluburi din țară și de la 25 de cluburi din alte nouă țări ale Europei. Clubul Sportiv Târgoviș- te s-a întors cu șase medalii, dintre care două de aur, două de argint și tot atâtea de bronz.

Astfel, Elena Lăzărescu (U12 – 29 kg) a ieșit campioană la categoria sa, participând și la o categorie cu doi ani mai mare, U14, unde a obținut medalia de bronz. Cu aur a fost medaliat și Dănuț Pechea (U14 – 60 kg). Mihail Mihai (U16 – 73 kg) și Denisa Radu (U12 – 52 kg) au ieșit vicecampioni la categoriile la care au participat, în timp ce Iulian Rusu (U18 – 60 kg) a fost medaliat cu bronz. Aproape de o medalie a fost și Florin Gavrilă (U12 – 30 kg), care s-a clasat pe locul 5, după ce a ratat la mustață bronzul.

„Ne așteptam să luăm medalii”

Gabriel Cărănescu este mulțumit de rezultatele obținute de elevii săi, în care a avut mare încredere că se vor întoarce cu medalii de la Drobeta Tr. Severin. „Sunt rezultate foarte bune, ținând cont de nivelul competiției. Noi ne-am îndeplinit obiectivul. Ne așteptam să luăm medalii, pentru că am făcut o selecție bună. Mă bucur că au fost mulți concurenți, pentru ca au avut copiii multe meciuri”.