28.10.2020 00:08

Puncte pierdute

A A

Croitoru, nemulțumit de ultimul rezultat

❚ Trupa pregătită de Nicu Croitoru ocupă în prezent locul 7, cu opt puncte adunate în șapte etape, dar cu punctele pierdute pe finalul meciurilor, ar fi putut să se claseze mai sus. ❚ „Am pierdut destul de multe puncte, problema este că golurile adversarilor au venit pe greșelile noastre, nu reușim să fim pragmatici”, a transmis Nicu Croitoru ❚ „Din păcate, nu avem competiții, iar ei chiar dacă sunt motivați să vină la antrenamente, lipsa meciurilor a făcut să pierdem câțiva jucători”, a vorbit antrenorul despre situația de la CSȘ Târgoviște

COSMIN SAVA

FC Pucioasa a fost aproape să cucerească toate punctele din partida cu Petrolul Potcoava, dar s-a văzut din nou egalată pe finalul jocului, la fel ca în partidele cu Sporting Roșiori sau Flacăra Moreni. Trupa pregătită de Nicu Croitoru ocupă în prezent locul 7, cu opt puncte adunate în șapte etape, dar cu punctele pierdute pe finalul meciurilor, ar fi putut să se claseze mai sus. Antrenorul formației din Pucioasa este nemulțumit de faptul că echipa lui nu tratează mai bine finalurile de meci, pentru că prestațiile jucătorilor săi au fost unele de calitate, însă au plătit pentru neatenția din momentele de final ale partidelor.

,,Nu reușim să învățăm din greșeli”

„Devine specific nouă, e deja al treilea meci în care suntem egalați pe final. N-am făcut tocmai un joc grozav, a fost o primă repriză destul de slabă, poate am abordat meciul mai relaxați decât ar fi trebuit, deși am atras atenția asupra acestui aspect în săptămâna premergătoare partidei. Chiar și în aceste condiții, am reușit să înscriem, am mai avut câteva ocazii bune, dar adversarii ne-au egalat la singura lor ocazie din prima repriză, am luat gol din corner. Repriza secundă a fost ceva mai bună, am reușit să facem 2-1, am ratat alte câteva ocazii importante, dar cu toate acestea am fost egalați. Nu reușim să învățăm din greșeli, facem cadouri. În loc să jucăm simplu preferăm să ne complicăm în anumite situații. Am pierdut destul de multe puncte, problema este că golurile adversarilor au venit pe greșelile noastre, nu reușim să fim pragmatici, este păcat, pentru că poziția în clasament ar fi fost alta, chiar am făcut jocuri bune”, a punctat Croitoru.

Situație complicată la CSȘ Târgoviște

Nicu Croitoru antrenează și echipa de republicani de la CSȘ Târgoviște, acolo unde situația este una complicată, pentru că în lipsa meciurilor oficiale, tinerii fotbaliști aleg să renunțe la această carieră. „Ne-am antrenat tot timpul, a fost o pauză de două săptămâni la începutul pandemiei, dar apoi jucătorii s-au pregătit acasă, au trimis și filmulețe prin care îi monitorizam, făceam și videoconferință o dată pe săptămâna, pentru a vedea ce probleme întâmpinau. Am avut și ajutorul celor de la FRF, ne-au ajutat cu programe de antrenament de la loturi, a fost un lucru foarte bun. Din 1 iulie ne-am antrenat pe teren, respectând protocolul medical, sportivii fiind împărțiți pe grupe. Din păcate, nu avem competiții, iar ei chiar dacă sunt motivați să vină la antrenamente, lipsa meciurilor a făcut să pierdem câțiva jucători”, a transmis antrenorul dâmbovițean.