Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
06.02.2024 00:16
În Dâmbovița...
A început simularea pentru Evaluarea Națională
*După încheierea fiecărei probe, lucrările elevilor vor fi scanate și încărcate pe platforma națională dedicată evaluării digitalizate a lucrărilor scrise *Evaluarea se va realiza aleatoriu de către profesori evaluatori din alte județe, pentru asigurarea imparțialității
De ieri, 5 februarie, elevii de clasa a VIII-a din județul Dâmbovița au început simularea pentru examenul de Evaluare Națională. Prima probă scrisă a fost la Limba și literatura română, iar astăzi, 6 februarie, are loc simularea la Matematică.
În total, 4250 de elevi sunt așteptați să participe la simulare în 113 centre de examen din întregul județ. Elevii au acces în săli până la ora 8:30, iar probele încep la ora 09:00.
„Procedurile specifice examenului vor fi respectate cu strictețe pe parcursul simulării, iar timpul alocat pentru elaborarea unei lucrări scrise este de două ore. Sălile de clasă sunt echipate cu sisteme de supraveghere video și audio pentru asigurarea integrității procesului. Subiectele pentru simularea Evaluării Naționale sunt redactate sub forma unei broșuri față-verso, conform standardelor transmise de Ministerul Educației prin Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație (CNPEE)”, au transmis reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) Dâmbovița.
După încheierea fiecărei probe, lucrările elevilor vor fi scanate și încărcate pe platforma națională dedicată evaluării digitalizate a lucrărilor scrise. Evaluarea se va realiza aleatoriu de către profesori evaluatori din alte județe, pentru asigurarea imparțialității.
Potrivit precizărilor Ministerului Educației, notele obținute la simulările naționale nu se trec în catalog, dar la solicitarea scrisă a elevului sau a părintelui, acestea pot fi consemnate. Rezultatele simulărilor vor fi comunicate pe data de 23 februarie 2024 și vor fi analizate la nivelul unităților de învățământ, inclusiv prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul claselor, ședințe cu părinții și consilii profesorale, care vor avea ca scop îmbunătățirea performanței școlare în perspectiva examenelor din vara acestui an.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Vindecarea celor doi demonizați din ținutul GadareiAstăzi are loc Examenul Național pentru Definitivare
Licee dâmbovițene, rezultate de top la Evaluarea Națională
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
674 de candidați au susținut proba scrisă la titularizare
Admiterea la liceu 2024
Începe examenul de titularizare
Promovabilitatea la Bacalaureat a crescut: 78,9%
Despre grijile vieții
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.