Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
09.05.2024 00:16
La Consiliul Județean al Persoanelor Vârstnice Dâmbovița,
Problemele sanitare, discutate în ședința pensionarilor
![Problemele sanitare, discutate în ședința pensionarilor](./upload/images/1/art_240509_Problemele sanitare.jpeg.jpg)
În cadrul unei ședințe recente a Consiliului Județean al Persoanelor Vârstnice Dâmbovița, problemele din sistemul sanitar au fost aduse în prim-plan, cu accent pe furnizorii de servicii medicale la domiciliu. Printre participanți s-au numărat fostul director al CJAS Dâmbovița, Cornel Crăciun, iar principalul subiect de discuție a fost necesitatea unei colaborări mai strânse între furnizorii de servicii și autoritățile locale.
Reprezentanții persoanelor vârstnice prezenți la ședință au subliniat importanța implicării mai active a administrațiilor locale în sprijinirea financiară a acestor activități, considerându-le esențiale pentru sistemul sanitar dâmbovițean.
Napoleon Dobra, reprezentantul pensionarilor din comunele de pe Valea Dâmboviței, a făcut apel la sprijinirea bătrânilor bolnavi care se confruntă cu dificultăți în propriile gospodării, fără să aibă sprijin din partea familiei sau a comunității locale. Napoleon Dobra a adus în discuție un exemplu din Pietrari, unde un bătrân imobilizat la pat primește ajutor doar din partea vecinilor, fără ca autoritățile locale să ofere vreo formă de sprijin.
„Primăria nu a făcut nimic pentru acest om. Nimeni nu se interesează de el”, a subliniat Napoleon Dobra, afirmând că este nevoie urgentă de acțiuni concrete din partea autorităților pentru a veni în ajutorul celor aflați în situații similare. Aceste apeluri urgente accentuează necesitatea unei intervenții imediate din partea instituțiilor responsabile pentru a asigura protecția și îngrijirea adecvată a persoanelor vârstnice și vulnerabile din comunitate.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)