31.01.2023 00:08

Victorie clară la volei

* Echipa târgovișteană este pe locul 3, la șapte lungimi distanță în spatele liderului Alba Blaj

În ultima rundă din Divizia A1 la volei feminin, echipa Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a evoluat în deplasare, în capitală, împotriva formației CS Dinamo București. Echipa pregătită de Giovanni Caprara a dominat total meciul, reușind să se impună de o manieră categorică. Primul set a fost câștigat de CSM Târgoviște cu 25-15, în 24 de minute. Setul secund a avut aceeași durată, 24 de minute, însă formația târgovișteană s-a impus la o diferență și mai mare, 25-14. În ultimul act al jocului, echipa dâmbovițeană s-a impus cu 25-17, în 22 de minute de joc. În urma acestui rezultat, 3-0 pentru CSM Târgoviște, trupa pregătită de Caprara a ajuns la 31 de puncte din 13 meciuri, reușind să o egaleze la puncte chiar pe adversara de duminică. CSM Târgoviște a oferit și cea mai bună marcatoare a partidei, Matei reușind să-și treacă în cont 14 puncte. Echipa târgovișteană este pe locul 3, la 7 lungimi distanță în spatele liderului Alba Blaj. În etapa următoare, CSM Târgoviște întâlnește pe teren propriu pe FC Argeș.

Dinamo București - CSM Târgoviște 0-3 (15-25; 14-25; 17-25)

Dinamo: Lemmens (4), Dan (9), Miron (13), Dumancic (7), Roșca (4). Antrenor: Milos Gavrilovic.

Târgoviște: Buterez (13), Todorova (13), Van de Vyver (2), Bjelica (10), Matei (14), Ionescu (6). Antrenor: Giovanni Caprara.