11.08.2022 00:11

România, pe locul 7 la Europeanul U18

* În faza sferturilor de finală, România a fost învinsă de Suedia cu 77-56(20-15; 8-22; 16-17; 12-23) și a ajuns să lupte astfel pentru locurile 5-8.

Județul Prahova, prin Sala Sporturilor Olimpia din Ploiești, Sala Polivalentă din Blejoi și Sala de Sport din Bucov, găzduiește meciurile din cadrul Campionatului European al Juniorilor U18, Dizivia B.  Naționala României a fost condusă de Cătălin Tănase și a făcut parte din grupa  C, alături de Slovacia, Ungaria, Elveția, Portugalia și Letonia.  În faza grupelor, băieții pregătiți de Tănase au pierdut cu Slovacia(64-68), dar au reușit să învingă Ungaria(64-60), Letonia(77-62), Elveția(93-52) și Portugalia(53-49), reușind astfel să acumuleze nouă puncte și să câștige grupa din care au făcut parte.

Victorie cu Olanda

În faza sferturilor de finală, România a fost învinsă de Suedia cu 77-56(20-15; 8-22; 16-17; 12-23) și a ajuns să lupte astfel pentru locurile 5-8. În prima partidă din această fază a competiției România a pierdut cu Bosnia și Herțegovina, 69-87(23-23; 22-19; 13-16; 11-29) și a ajuns să se lupte pentru locul 7. În ultimul meci al turneului, elevii lui Cătălin Tănase au jucat cu Olanda, reușind să se impună cu 68-62(19-13; 14-20; 14-13; 21-16). Astfel, România a terminat pe locul 7 competiția organizată în județul Prahova.

Lotul complet

Pentru acest turneu, Tănase a decis să se bazeze pe Tudor Somacescu, Luca Cârstea, Dragoș Lungu, David Pătru, David Lăpuște, David Antonescu, Lorenzo Diaconescu, Bogdan Creț, Andrei Oinaru, David Bănică, Albert Stan și Radu Dumitru. Din staff-ul tehnic mai fac parte Cătălin Ștefănescu (antrenor secund),  Larisa Toma (antrenor secund), Andrei Diaconu (fizioterapeut) și Constantin Ioan (antrenor coordonator FRB).