23.04.2024 00:10

Înfrângere la București

* Echipa din capitală a oferit și cele mai bune marcatoare ale partidei, pe Nasya Dimitrova și Roxana Roman, ambele reușind câte 16 puncte.

În primul meci din finala mică a Diviziei A1 la volei feminin, Rapid București și CSM Târgoviște s-au înfruntat în Sala Polivalentă Rapid. Partida a fost dominată în majoritatea timpului de către echipa gazdă, care s-a impus fără prea mari emoții. CSM Târgoviște a început bine jocul, a câștigat primul set cu 25-20, însă nu a putut menține ritmul pe toată durata partidei. Echipa gazdă a revenit rapid în joc, a egalat în al doilea set, 25-18, pentru ca mai apoi să treacă în avantaj la finalul setului cu numărul trei, pe care l-a câștigat cu 25-21.

Rapid a câștigat și următorul set, 26-24, reușind astfel să se impună cu scorul de 3-1. Echipa din capitală a oferit și cele mai bune marcatoare ale partidei, pe Nasya Dimitrova și Roxana Roman, ambele reușind câte 16 puncte. De partea cealaltă, pentru CSM Târgoviște cele mai multe puncte, 15, au fost reușit de Ariana Pîrv.

Rapid București - CSM Târgoviște 3-1 (20-25: 25-18; 25-21; 26-24)

Rapid: Kosekova (1), Dimitrova (16), Uattara (3), Markovic (13), Baciu (13), Roman (16), Dekany (12). Antrenor: Darko Zakoc.

Târgoviște: Faleș (10), Urias (8), Krasteva (14), Barakova (4), Boris (11), Pîrv (15). Antrenor: Branko Gajic.