11.06.2021 00:09

CSM Târgoviște s-a clasat pe locul 5 în LNBF

❚ Cu un lot format într-o perioadă extrem de scurtă de timp și care a cuprins în mare parte doar jucătoare tinere, fără experiență, CSM Târgoviște a reușit să se claseze totuși pe o poziție decentă ❚ La finalul sezonului regulat, după 22 de meciuri, echipa târgovi șteană s-a clasat pe locul 5, cu 33 de puncte. Echipa lui Cătălin Tănase a obținut 11 victorii și a înregistrat 11 înfrângeri în această fază a competiției ❚ Cea mai bună marcatoare a formației târgoviștene în sezonul recent încheiat a fost Ancuța Stoenescu, cu o medie de 14,1 puncte pe meci. Aceasta a avut cea mai bună medie și în cazul assist-urilor, 3,7 pe meci ❚ În privința minutelor jucate, Stoenescu a strâns 982:59, având cel mai mult timp petrecut pe teren pentru formația târgovi șteană, iar la polul opus se află Elena Iancu, cu doar 9:42

COSMIN SAVA

Echipa de baschet feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște încă mai are de suferit din cauza problemelor apărute în urmă cu ani buni, iar stagiunea 2020/2021 a fost una cu adevărat infernală pentru echipa pregătită de Cătălin Tănase. Formația târgovi șteană nu a avut dreptul să evolueze în Cupa României, dar a jucat în Liga Națională de Baschet Feminin, acolo unde a obținut rezultate peste așteptări, ținând cont în contextul în care se află. Cu un lot format într-o perioadă extrem de scurtă de timp și care a cuprins în mare parte doar jucătoare tinere, fără experiență, CSM a reușit să se claseze totuși pe locul 5, însă viitorul este în ceață pentru formația târgovișteană.

Clasare bună

La finalul sezonului regulat, după 22 de meciuri, echipa târgovișteană s-a clasat pe locul 5, cu 33 de puncte. Echipa lui Cătălin Tănase a obținut 11 victorii și a înregistrat 11 înfrângeri în această fază a competiției. Ulterior, CSM Târgoviște s-a văzut învinsă de Olimpia Brașov cu 2-0 la general (72-77; 73- 80) și a fost nevoită să intre în lupta pentru locurile 5-8. În această fază a competiției, echipa târgovișteană a trecut inițial de Agronomia București cu scorul de 2-1 (57- 63; 68-47 și 68-61), iar mai apoi, în meciurile pentru locul 5, CSM s-a impus în fața formației Phoenix Constanța cu 2-0 (68-57; 73- 70). Ancuța

Stoenescu a avut cele mai bune cifre

Cea mai bună marcatoare a formației târgovi ștene în sezonul recent încheiat a fost Ancuța Stoenescu, cu o medie de 14,1 puncte pe meci. Aceasta a avut cea mai bună medie și în cazul assist-urilor, 3,7 pe meci. În privința recuperărilor, Gabriela Irimia a înregistrat cea mai bună medie, 9,1 pe meci. Echipa târgovișteană a reușit să marcheze cel mai mult în primul sfert, având o medie de 17,7 puncte, spre deosebire de celelalte sferturi, în care s-au înregistrat următoarele rezultate: în sfertul doi s-a înregistrat o medie de 16,2 puncte, în sfertul trei o medie de 15 puncte, iar în ultimul sfert doar 14,4 puncte. În privința minutelor jucate, Stoenescu a strâns 982:59, având cel mai mult timp petrecut pe teren pentru formația târgovișteană, iar la polul opus se află Elena Iancu, cu doar 9:42.