21.04.2021 00:10

CSM Târgoviște e noua campioană la volei feminin

❚ După titlurile obținute deceniile trecute la baschet feminin, a venit rândul voleiului să așeze cel mai râvnit trofeu în vitrina sportului târgoviștean ❚ Cu un singur meci pierdut în toate turneele disputate, CSM Târgoviște s-a instalat pe prima treaptă a podiumului, de unde nu a mai coborât, până când șia validat postura a de campioană a României ❚ Echipa italianului Caprara și-a zdrobit adversara în turneul de la Târgoviște, fiind superioară la toate capitolele. A fost una dintre cele mai usturătoare înfrângeri suferite de fostul lider a voleiului feminin autohton

C.M.

Târgoviștea are, din nou, o echipă campioană a României la senioare. După titlurile obținute deceniile trecute la baschet feminin, a venit rândul voleiului să așeze cel mai râvnit trofeu în vitrina sportului târgoviștean. Campionatul 2020 – 2021 a fost unul în care voleibalistele de la CSM Târgoviște au controlat ostilitățile. Cu un singur meci pierdut în toate turneele disputate, CSM Târgoviște s-a instalat pe prima treaptă a podiumului, de unde nu a mai coborât, până când și-a validat postura a de campioană a României. Victoria finală cu Blaj Pentru a fi sigure de medaliile de aur ale acestui sezon, sportivele lui Giovanni Caprara aveau nevoie de două seturi în duelul cu Volei Alba Blaj la turneul final de acasă, din sala „Ioan Valerian”. Târgoviștencele mai bătuse campioana în trei rânduri, adică de fiecare dată când au întâlnit-o în campionat. E drept, în turneul final al Cupei României, ardelencele își luaseră revanșa și cucereau primul trofeu al sezonului. Numai că victoria de la Cluj avea să fie singura pentru Blaj, pentru că CSM a câștigat tot și a adus titlul la Târgoviște. Echipa italianului Caprara și-a zdrobit adversara, fiind superioară la toate capitolele. A fost una dintre cele mai usturătoare înfrîngeri suferite de fostul lider a voleiului feminin autohton. S-a terminat 3-0, iar ultimul punct a adus descătușarea îndelung așteptată. A fost punctul care a încheiat un sezon aproape perfect pentru târgoviștence, noile regine ale voleiului feminin românesc, după cum prezintă site-ul CSM Târgoviște

Lotul echipei

Giovanni Caprara a avut la dispoziție un lot format din Gergana Dimitrova (secund), Rodica Buterez (secund), Irina Trushkina (centru), Maria Yordanova (secund), Heydi Casanova (fals), Leah Meyer (principal), Ilka van De Vyver (ridicătoare), Diana Calotă (ridicătoare), Alexandra Trică (secund), Teodora Pusic (libero), Dominika Sobolska (centru), Mihaela Pamfil (libero). Capra i-a avut alături în staff Alexandru Cosma (antrenor secund), Gabriel Enache (antrenor secund), Alin Călinescu (fizioterapeut), Vlad Păușescu (statistician). Rezultatele ultimului turneu CSM Târgoviște – CS Medgidia 3-0 (25- 17, 25-19, 25-16) Volei Alba Blaj – Dinamo 3-0 (25-16, 25- 20, 25-20) CSM Târgoviște – Volei Alba Blaj 3-0 (25-15, 25-15, 25-19) CS Medgidia – Dinamo 3-0 (25-19, 25- 22, 25-22) Volei Alba Blaj – CS Medgidia 3-1 (25- 19, 25-20, 23-25, 25-18) Dinamo – CSM Târgoviște 0-3 (21-25, 17-25, 21-25) Clasament CSM Târgoviște – 80 p CSM Volei Alba Blaj – 73 p Dinamo – 51 p CS Medgidia – 44 p