28.09.2021 00:11

CSM Târgoviște pierde în prima manșă

* A fost o partidă echilibrată, începută mai bine de echipa lui Cătălin Tănase, care a condus la pauza mare (27-26), după care a urmat un sfert trei ce a aparținut giuleștencelor (15-25)

* Ca o veste bună, Ancuța Stonescu a prelungit pentru încă un sezon înțelegerea contractuală cu gruparea târgovișteană

Echipa de baschet feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a debutat oficial în noul sezon printr-un meci din Cupa României, pierdut la diferență mică pe teren propriu cu Rapid București, 66-70. A fost o partidă echilibrată, începută mai bine de echipa lui Cătălin Tănase, care a condus la pauza mare (27-26), după care a urmat un sfert trei ce a aparținut giuleștencelor (15-25). Chiar dacă a recuperat pe final, CSM nu a reușit să obțină victoria. Speră să o facă mâine, în deplasare, într-un meci programat pentru ora 13.00. Ca o veste bună, Ancuța Stonescu a prelungit pentru încă un sezon înțelegerea contractuală cu gruparea târgovișteană.

CSM Târgoviște – Rapid București 66-70 (24-21, 13-15, 15-25, 14-9)

CSM Târgoviște: G. Irimia 21 (2), A. Stoenescu 18 (5), A. Dobă 7 (2), D. Tănase 6 (2), A. Ivan 6 (1), C. Popescu 4, T. Dumitru 2, D. Pricop 2, D. Ignat. Antrenor: Cătălin Tănase.

Rapid București: F. Diaconu 23 (2), S. Cazacu 17 (1), A. Radin 8 (1), G. Vlad 7 (2), V. Călin 5 (1),  C. Dinu 5, R. Bejan 3, C. Grigore 2. Antrenor: Dan Militaru.

Alte rezultate: Sirius Tg. Mureș – Triumf Botoșani 114-45, KSE Tg. Secuiesc – Baschet Arad 54-76, Agronomia București – Olimpia Brașov 63-57, Baschet Arad – KSE Tg. Secuiesc 78-70.