24.04.2024 00:09

Medalii la judo pentru CS Târgoviște

* Iliuță Dobra a devenit vicecampionul României la U13, în timp ce Andrada Dinu a cucerit bronzul la U15

Sala Sporturilor „Olimpia” din Arad a găzduit, în weekend, Finala Campionatelor Naționale individuale de Judo pentru Juniori 4 – „U15” și Copii – „U13”, prilej pentru sportivii de la CS Târgoviște să se remarce pe suprafața de tatami. Iliuță Dobra a devenit vicecampion al României la U13, după o evoluție foarte bună pe durata concursului. Sportivul antrenat de Ilie Torcică și-a trecut în cont medalia de argint la categoria 60 de kilograme.

Un alt rezultat remarcabil a fost obținut la U15 de Andrada Dinu. Sportiva clubului târgoviștean, pregătită tot de Ilie Torcică, a obținut medalia de bronz la categoria 36 de kilograme. În urma rezultatelor notabile obținute la Arad, ambii sportivi au obținut calificarea la Campionatele Balcanice de judo (U 13 – Macedonia de Nord și U15 – Cluj-Napoca), programate în luna iunie.