17.08.2022 00:10

Viitorul este în ceață

COSMIN SAVA

Chindia Târgoviște a reușit o primă repiza de senzație în fața celor de la FCSB, asigurându-și un avantaj de două goluri, în condițiile în care echipa pregătită de Adi Mihalcea a evoluat cu un om mai puțin încă din startul partidei. Totul se îndrepta în direcția potrivită pentru formația târgovișteană, după golurile marcate de Popadiuc și Popa, însă după pauză totul s-a prăbușit. Chiar dacă a jucat în inferioritate numerică, Chindia nu avea voie să primească trei goluri în zece minute, în condițiile în care avea deja experiența sezonului trecut, când a mai trecut printr-o astfel de situație. Nu poți repeta aceleași greșeli la infinit și să te aștepti la un rezultat diferit. Mihalcea este într-o situație dificilă, formația pe care o pregătește nu a câștigat nici măcar un meci până acum, iar jocul nu oferă mari speranțe. Au fost momente bune în anumite partide, prea puțin însă pentru a putea spera că echipa dâmbovițeană nu va avea emoții în privința retrogradării. Sigur, lotul este unul subțire, dar antrenorul are misiunea de a-i face pe jucători să înțeleagă importanța momentului pe care îl traversează. Nu poți să conduci o echipă precum FCSB la pauză cu 2-0, iar apoi să primești gol imediat după startul reprizei secunde, iar totul să se prăbușească. Vorbim despre o lipsă de concentrare, pentru că altfel nu se explică. Poate dacă Chindia nu ar fi luat gol imediat după pauză, lucrurile ar fi mers într-o altă direcție, iar FCSB nu ar mai fi întors rezultatul. Tot mai multe voci îl critică pe Mihalcea, iar dacă Chindia nu va începe să adune puncte, situația va fi și mai delicată pentru tânărul antrenor. Acesta tot solicită întăriri, însă din partea conducerii nu vedem nicio reacție în acest sens. Devine tot mai clar faptul că, dacă la Chindia nu vor ajunge mai repede jucători care se pot impune rapid, vor exista probleme mari în această stagiune. Perioada dificilă nu a trecut, urmează un nou joc greu, cu Universitatea Craiova, iar Chindia are șanse mari să rămână în continuare fără victorie. Etapele se scurg, punctele nu vin și situația este tensionată în jurul clubului târgoviștean. Viitorul este în ceață, atât din punct de vedere sportiv, cât și administrativ, pentru că e posibil să apară schimbări în cadrul clubului, dacă lucrurile vor continua în aceeași direcție.