31.03.2023 00:11

Victorii la volei și baschet

* Cele două formații au continuat lucrurile bune începute săptămâna trecută și au obținut noi victorii.

Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal Târgoviște au avut parte de o săptămână plină. Echipa de volei feminin a jucat meciul retur din play-off-ul Diviziei A1, împotriva fetelor de la CSM București, în timp ce la baschet a avut loc jocul retur din play-out-ul cu Sportul Studențesc. Cele două formații au continuat lucrurile bune începute săptămâna trecută și au obținut noi victorii.

Fără emoții la baschet

Echipa de baschet s-a impus fără probleme la București. Primul sfert a fost câștigat de CSM Târgoviște cu 18-11, însă actul secund s-a încheiat la egalitate, 10-10. Echipa pregătită de Cătălin Tănase a trecut din nou la conducerea jocului în sfertul trei, pe care l-a câștigat cu 15-12, iar mai apoi, în ultimul, s-a impus cu 16-15. CSM Târgoviște s-a distanțat în final cu 59-48, la capătul unui joc în care Alina Pușcașu, de la Sportul, a reușit cele mai multe puncte, 22. Pentru echipa târgovișteană au punctat Dobă (13), Chivu (2), Badi (6), Mihai (5), Dumitru (13), Stoenescu (9) și Ivan (11).

Calificare în semifinale

La volei, CSM Târgoviște s-a impus cu 3-1 în meciul retur cu CSM București. Primul set a fost câștigat de formația târgovișteană cu 25-15, iar în actul secund s-a impus cu 25-23. Gazdele și-au adjudecat setul trei cu 25-15, însă CSM Târgoviște l-a câștigat pe ultimul, 25-15, obținând astfel calificarea în semifinalele competiției. În acest meci, pentru echipa pregătită de Giovanni Caprara au punctat Zadorojnai (2), Todorova (8), Van de Vyver (4), Bjelica (26), Matei (12), Mirosavljevic (15) și Ionescu (6).