07.05.2021 00:08

Victorie importantă pentru CSM Târgoviște

❚ Sub semnul echilibrului până la pauza mare, partida s-a decis în sfertul trei, adjudecat categoric de echipa lui Cătălin Tănase (26-15) ❚ Revelația echipei a fost Evelyna Petrof, cu 13 puncte reușite, și 3 aruncări reușite din afara semicercului ❚ Finala mare a debutat cu un meci spectaculos între Sepsi Sf. Gheorghe și CSM Satu Mare, câștigat dramatic, scor 69-68, de echipa gazdă

C.M.

CSM Târgoviște și-a respectat statutul de favorită în primul duel pentru locurile 5-6, cu Phoenix Simona Halep Constanța. Sub semnul echilibrului până la pauza mare, partida s-a decis în sfertul trei, adjudecat categoric de echipa lui Cătălin Tănase (26-15). Revelația echipei a fost Evelyna Petrof, cu 13 puncte reușite, și 3 aruncări reușite din afara semicercului. Meciul doi s-a jucat aseară, după închiderea ediției. În cazul unei victorii, CSM Târgoviște termină competiția pe locul 5. Dacă pierde, se va un meci decisiv, la Constanța. Sepsi trece de Satu Mare la un punct Finala mare a debutat cu un meci spectaculos între Sepsi Sf. Gheorghe și CSM Satu Mare, câștigat dramatic, scor 69-68, de echipa gazdă. În finala mică, Baschet Arad s-a impus în prima partidă cu Olimpia Brașov (90-80), în timp ce U Cluj a trecut de Agronomia București (80-55). Până aici, favoritele și-au respectat statutul.

CSM Târgoviște – Phoenix Simona Halep Constanța 68- 57 (13-14, 19-15, 26- 15, 10-13)

CSM Târgoviște: A. Stoenescu 14 (4), E. Petrof 13 (3), G. Irimia 13, A. Ghiță 12, A. Croitoru 8, D. Ignat 4, A. Chivu 3 (1), D. Tănase 1, C. Badi. Antrenor: Cătălin Tănase. Phoenix Constanța: A. Beldian 17 (2), S. Sutherland 12, N. Mititelu 8, B. Fota 6, A. Kelly 5, B. Voica 4, D. Fota 3, A. Robotin 2. Antrenor: Miroslav Popov.