11.01.2022 00:11

Victorie importantă la baschet

* Ancuța Stoenescu a făcut spectacol, reușind cele mai multe puncte, 33, în timp ce pentru Olimpia Brașov cele mai multe puncte, 30, au fost reușite de Biljana Pesovic

Echipa de baschet feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a disputat la finalul săptămânii trecute primul meci de campionat în anul 2022. Formația pregătită de Cătălin Tănase a întâlnit pe Olimpia Brașov în sala „Ioan Valerian” din Târgoviște, iar partida a fost cu adevărat spectaculoasă. CSM-ul a început bine jocul și s-a impus în primul sfert, cu scorul de 27-22, însă formația oaspete a încercat să intre repede în meci și a câștigat al doilea sfert cu 18-16.

Formația târgovișteană a câștigat sfertul trei cu 19-17 și chiar dacă echipa din Brașov a câștigat ultima parte a jocului cu 17-13, CSM Târgoviște s-a impus în final cu 75-74. Ancuța Stoenescu a făcut spectacol, reușind cele mai multe puncte, 33, în timp ce pentru Olimpia Brașov cele mai multe puncte, 30, au fost reușite de Biljana Pesovic. În urma victoriei de sâmbătă, CSM  Târgoviște a ajuns la 16 puncte, iar acum echipa lui Cătălin Tănase se pregătește de jocul cu Târgu Mureș, care se va disputa mâine, în deplasare.

CSM Târgoviște - Olimpia Brașov 75-74 (27-22; 16-18; 19-17; 13-17)

CSM Târgoviște: Dobă (2), Popescu (18), Kleeman (2), Irimia (11), Dumitru (9), Stoenescu (33). Antrenor: Cătălin Tănase.

Olimpia Brașov: Pesovic (30), Nan (6), Armanu (10), Ciciovan (2), Scekic (19), Dusanic (7). Antrenor: Dan Calancea.