26.02.2024 00:09

Victorie clară la baschet

* În urma succesului de sâmbătă, CSM Târgoviște a ajuns la 19 puncte și a urcat pe locul 4 în prima ligă

În etapa cu numărul 13 din această ediție a Ligii Naționale de Baschet Feminin, echipa Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a jucat pe teren propriu cu CS Universitatea Cluj. Meciul a fost unul dominat copios de fetele pregătite de Cătălin Tănase, acestea reușind să se impună fără emoții, înregistrând astfel al doilea succes consecutiv. Primul sfert a fost câștigat de CSM Târgoviște la o diferență destul de mică, 18-13, iar actul secund al jocului s-a încheiat la egalitate, 18-18. Începând cu sfertul trei, echipa dâmbovițeană a făcut spectacol în Sala „Ioan Valerian”.

CSM Târgoviște s-a impus în a treia parte a meciului cu 27-9, iar pe ultima a câștigat-o cu 21-7, reușind astfel să câștige la o diferență importantă, 84-47. Cea mai bună marcatoare a fost Redmond, cu 28 de puncte, în timp ce pentru formația oaspete cele mai multe puncte, 16, au fost reușite de Uiuiu. În urma victoriei de sâmbătă, CSM Târgoviște a ajuns la 19 puncte și a urcat pe locul 4 în LNBF. Echipa târgovișteană joacă în deplasare etapa următoare, cu Rapid București, ocupanta locului 6, cu 16 puncte.

CSM Târgoviște-Universitatea Cluj 84-47 (18-13; 18-18; 27-9; 21-7)

Târgoviște: Charles (12), Popescu (4), Keltos (9), Vîrjoghe (8), Redmond (28), Savu (13), Ivan (10). Antrenor: Cătălin Tănase.

Cluj: Uiuiu (16), Kovacs (5), Pavel (15), Liubinets( 7), David (4). Antrenor: Ioannis Koukos.