21.01.2017 13:19

Vasile Duță și Oana Marinescu au câștigat "Trofeul 4Tenis"

Vasile Duță și Oana Marinescu au câștigat

❚ Cei doi tenismeni târgovișteni au avut evoluții foarte bune la turneul desfășurat la Ploiești

LIVIU DOBRE

Vasile Duță a avut un parcurs excelent la „Trofeul 4Tenis”, competiție care s-a desfășurat la Ploiești. Tenismenul de la Clubul Sportiv Târgoviște și-a adjudecat trofeul, după ce a înregistrat trei victorii. Micul tenismen târgoviștean a pătruns direct la turneul final, unde i-a învins pe Alin Bara (TC Fibec Câmpina), cu 6-3, 6- 3, Radu Moraru (CS AMP Gold Club Ploiești), cu 6-2, 6-2, și Mihai Marin (CS Unirea Urlați), cu 6-3, 6-2. La Campionatul Național Individual de Iarnă U14, Vasile Duță a fost eliminat în al doilea tur.

Victorie și pentru Oana Marinescu

După ce la Campionatul Național Individual de Iarnă U14 nu a reușit să treacă de primul tur al tabloului principal la feminin, cedând în fața Biancăi Bărbulescu (ATC Elite Tg. Jiu), Oana Marinescu a obținut un rezultat foarte bun la „Trofeul 4Tenis”. Tenismena de la Sorana Sport Club Târgoviște și-a adjudecat trofeul la acest turneu, după evoluții impecabile. După ce a învins-o într-un prim meci pe Eva Preoteasa (AS Tenis Club București), cu 6-1, 6-0, târgovișteanca s-a calificat la turneul final al competiției, unde a înregistrat victorii cu ªtefania Pantaia (AS Double A Tenis Club Ploiești), cu 7-6(5), 1-6, 6-4, Irina Iurea (CS AMP Gold Club Ploiești), cu 6-4, 6-0, și Andreea Cristea (Club Sportiv Tennis Buzău), cu 6-2, 6-1.